BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemABD'den Kabil'e takviye konsolosluk çalışanı----

ABD'den Kabil'e takviye konsolosluk çalışanı

ABD'den Kabil'e takviye konsolosluk çalışanı
20 Ağustos 2021 - 05:29 www.finansgundem.com

ABD Dışişleri Bakanlığı Kabil'den ayrılmayı bekleyen binlerce kişiye yardımcı olabilmek için takviye konsolosluk çalışanı gönderdi. Transit geçişleri kolaylaştırmak için Kuveyt ve Katar'a da takviye konsolosluk çalışanı gönderildi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Taliban'ın Pazar günü Kabil'i ele geçirmesinin ardından binlerce kişi umutsuzca havaalanına ulaşmaya çalışırken, Afganistan'dan tahliye çabalarına yardımcı olmak için Kabil ile Katar ve Kuveyt de dahil olmak üzere diğer merkezlerde konsolosluk memurlarını arttırdığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, şu anda Kabil'deki havaalanında 6 bin kişinin tüm işlemlerinin tamamlandığını ve uçağa binmek için beklediğini söyledi. Price, kaç kişinin konuşlandırıldığını açıklamadan Kabil'deki konsolosluk memurlarının sayısını neredeyse iki katına çıkaracaklarını da kaydetti.

Price, bakanlığın ayrıca transit geçiş çabalarına yardımcı olmak için Katar ve Kuveyt'e konsolosluk personeli gönderdiğini ve başka ekipleri de diğer vize işlem merkezlerine göndermek için hazırladıklarını bildirdi.

Price, ABD'nin Afganistan’dan ayrılacak Amerikan vatandaşlarının, yerel olarak istihdam edilen personelin, Özel Göçmen Vizesi başvuru sahiplerinin ve diğer savunmasız Afganlar’ın sayısını önemli ölçüde genişlettiğini söyledi.

ABD ve diğer Batılı güçler, vatandaşlarının ve bazı Afgan personelin Kabil Havaalanı üzerinden tahliyesi için baskı yapıyor.

Binlerce kişi umutsuzca Taliban barikatlarını ve ABD birliklerini aşmayı deneyerek havaalanına ulaşmaya çalıştı. Taliban Çarşamba günü protestoculara ateş açıp üç kişiyi öldürdükten bir gün sonra kimseyi incitmek istemediklerini açıklayarak, dışarıda bekleyen Afgan kalabalığı eve dönmeye çağırdı.

BIDEN SÖZ VERDİĞİ İNCELEMEYE HENÜZ BAŞLAMADI

Öte yandan Reuters haber ajansına bilgi veren bir kaynak, Biden yönetiminin ABD'nin Afganistan'dan çekilmesini ele alacağı yönünde söz verdiği incelemeye henüz başlamadığını, çünkü yetkililerin daha acil olan tahliye konusuna odaklandığını söyledi.

Hem kendi partisinden hem de Cumhuriyetçi Parti’den krizi ele alış biçimi nedeniyle sert eleştirilerle karşı karşıya kalan Demokrat Başkan Joe Biden, Çarşamba günü ABC kanalına verdiği bir röportajda, ABD'nin Afganistan’dan ayrılmasının daha iyi bir yolu olup-olmadığı ile ilgili soruya, çıkışın daha iyi bir şekilde yapılıp yapılmayacağını "Geriye bakıp inceleyeceğiz" yanıtını vermişti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Salı günü gazetecilere verdiği demeçte, çekilmenin nasıl ele alındığına ilişkin bir performans değerlendirmesi yapacaklarını ve konuyu enine boyuna inceleyeceklerini kaydetmişti.

İncelemenin başlayıp-başlamadığı sorulan kaynak, adının saklı kalması koşuluyla Reuters'a konuştu ve ABD'nin şimdilik karadaki operasyonlara ve mümkün olduğunca çok insanı Afganistan'dan çıkarmaya odaklandığını söyledi. (amerikaninsesi.com)

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)