BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiABD'de tarım dışı istihdam hayal kırıklığı----

ABD'de tarım dışı istihdam hayal kırıklığı

ABD'de tarım dışı istihdam hayal kırıklığı
03 Aralık 2021 - 16:34 www.finansgundem.com

Ülkede tarım dışı istihdam, kasımda 210 bin kişi artarak piyasa beklentilerinin oldukça altında kaldı. İşsizlik oranı ise aynı dönemde yüzde 4,6'dan yüzde 4,2'ye düştü

ABD'de tarım dışı istihdam, kasımda 210 bin kişi artarak piyasa beklentilerinin gerisinde kalırken, işsizlik oranı yüzde 4,2'ye geriledi.

ABD Çalışma Bakanlığı, kasım ayına ilişkin istihdam raporunu açıkladı.

Buna göre, ülkede tarım harici sektörlerde istihdam kasımda 210 bin kişi arttı.

Piyasa beklentilerinin altında kalan ve 11 ayın en düşük seviyesine gerileyen tarım dışı istihdam verisinin, söz konusu dönemde 550 bin kişi artması öngörülüyordu.

Bu dönemde istihdam artışının en fazla görüldüğü sektörler, profesyonel ve iş hizmetleri, ulaştırma ve depolama, inşaat ile imalat oldu. Perakende ticarette ise istihdam azalış kaydetti.

Tarım dışı istihdam rakamlarına ilişkin eylül ve ekim ayı verilerinde ise revizyona gidildi. Buna göre, eylülde tarım dışı istihdamdaki artış 312 binden 379 bine yükseltilirken, ekim ayı verisindeki artış 531 binden 546 bine çıkarıldı.

İşsizlik oranı beklenenden fazla düştü

ABD'de işsizlik oranı ise kasımda 0,4 puan azalarak yüzde 4,2'ye geriledi.

Bu dönemde beklenenden fazla düşüş gösteren ve Şubat 2020'den bu yana kaydedilen en düşük seviyeye inen işsizlik oranının, yüzde 4,5 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyordu. İşsizlik oranı, ekimde yüzde 4,6 olmuştu.

Ülkedeki işsiz sayısı, kasımda 542 bin kişi azalarak 6,9 milyona indi. İş gücüne katılım oranı ise kasımda 0,2 puan artışla yüzde 61,8'e çıkarak Mart 2020'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Haftalık ortalama çalışma saati kasımda 34,8'e tırmanırken, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) dikkatle izlediği ortalama saatlik kazanç kasımda 31,03 dolara yükseldi.

ABD'de işsizlik oranı yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle Nisan 2020'de yüzde 4,4'ten yüzde 14,8'e çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Analistler, istihdam artışındaki yavaşlamanın, Kovid-19 salgınında yeni varyantların yarattığı belirsizliklerle de karşı karşıya kalan toparlanmayı gölgelediğini, işverenlerin çalışanları işe alma ve işte tutma konusunda zorluk yaşamaya devam ettiğini belirtti.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • yorum03 Aralık 2021 23:30

    yalan haber her ay tarım dışı istihdam 200 binlerin üstünde olamaz o kadar iş sahasımı var abd de hizmet sektörleri bile durgun market kasap cafeciler garson dahi almıyor ABD batmış göstermekten korkuyorlar

  • Mucise Reis ;)03 Aralık 2021 17:31

    Veri hesaplamalarını bizlere versinler. Söz. 1 ayda bütün hereflere fazlası ile ulaşırlar. ABD lielr veri hesaplamayı bilmiyor.. Hatta sorun yok, bu düşük veriye bile revize eder yukseltiriz.. :D paradan konuşsun abd versin..çözeriz herturlu