BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlak ABD'de mortgage başvuruları ve faizler geriledi----

ABD'de mortgage başvuruları ve faizler geriledi

 ABD'de mortgage başvuruları ve faizler geriledi
10 Temmuz 2024 - 14:14 www.finansgundem.com

ABD'de mortgage başvuruları 28 Haziran haftasının ardından 5 Temmuz haftasında da geriledi. 30 yıllık faiz oranı yüzde 7 seviyesinde kaldı.

ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırmasına göre, 5 Temmuz haftasında mevsimsel faktörlerden arındırılmış, yeniden finansman ve alım kredilerini içeren mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksi %0,2 düşüşle 206,1 puana indi.

MBA'nın yayımladığı ve Foreks Haber ile mail yoluyla paylaştığı haftalık rapora göre, satın alma endeksi %1,0 artışla 144,3 puan olurken, refinansman endeksi %2,2 düşüşle 532,3 puana indi.

Söz konusu haftada, 30 yıllık mortgage faiz oranı 3 puan düşüşle %7,00 seviyesine geldi.

MBA Başkan Yardımcısı ve Baş Ekonomist Yardımcısı Joel Kan, "Mortgage oranlarındaki son artış talebi yavaşlattı. Mortgage oranları yüzde 7 civarında seyrettiği için mortgage başvuruları geçen hafta yatay seyretti. "Satın alma faaliyeti, özellikle FHA ve VA başvurularındaki artışların etkisiyle biraz toparlandı. Refinansman başvuruları, artan oranlara paralel olarak üst üste dördüncü haftada da azaldı. Her ne kadar son yıllarda ev sermayesi kazançları önemli olsa da, çoğu borçlunun mevcut oranlarda yeniden finanse etmek için fazla bir teşviki yok" dedi.

Toplam başvurular içinde mortgage finansmanının payı %35,1'den %35,7'ye doğru yükseliş gösterdi.

15 yıllık faizinde oran 7 baz puan artışla %6,63 olurken, 5 yıllık ARM kredi faizi 16 puan düştü ve %6,22 seviyesine geldi. 30 yıllık jumbo (647.200 dolardan daha büyük) konut kredisi faizi ise 2 puan artarak %7,13 puan oldu.

ABD borçlarını nasıl eritebilir?

 

ABD'de perakende satışlarda artış

 

ABD'de küçük işletme sahiplerinin görünümü yılın en iyi seviyesinde

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)