BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakABD'de MBA endeksleri artış gösterdi----

ABD'de MBA endeksleri artış gösterdi

ABD'de MBA endeksleri artış gösterdi
22 Eylül 2021 - 14:12 www.finansgundem.com

ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırmasına  göre, yeniden finansman ve alım kredilerini içeren mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa  endeksi yüzde 4,9 artışla 742,7 puan oldu.

MBA'nın haftalık yayımladığı ve Foreks ile mail yoluyla paylaştığı rapora göre, satınalma endeksi yüzde 2,2 artışla 283,9 puan olurken,  refinansman endeksi ise yüzde 6,5 artışla 3.391,1 puana geldi.

Mortgage faizleri 30 yıllık yüzde 3,03 (Önceki yüzde 3,03), 15 yıllık  yüzde 2,34 (Önceki yüzde 2,34), 5 yıllık ARM faizi yüzde 2,51 (Önceki  yüzde 2,68), 30 yıllık jumbo faizi yüzde 3,11 (Önceki yüzde 3,13)  oldu.

Mortgage piyasa endeksi haftalık bütün mortgage başvurularını  kapsıyor. Bu başvurular içinde satın alma ya da refinansman amacıyla  yapılan bütün geleneksel ve devlet kurumlarına başvurularla sabit ve değişken faizli mortgage kredileri yer alıyor.

MBA satınalma endeksi, tek aile konutlarının satın alınması için  yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, amacına uygun olarak  geleneksel ve kamu kredileri olmak üzere piyasadaki bütün ürünleri  içeriyor. Endeks, var olan konut satışlarını gösteren güvenilir bir  gösterge olarak kabul ediliyor.   

MBA refinansman endeksi, var olan mortgage kredilerinden  refinansman amacıyla kredi kurumlarına yapılan bütün başvuruları  kapsıyor. Endeks, tüm refinansman amacıyla yapılan mortgage kredi  faaliyetleri için iyi bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

Araştırma 17 Eylül ile sona eren haftayı kapsıyor.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)