BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaAraştırmaABD'de firmaların resesyon korkusu----

ABD'de firmaların resesyon korkusu

ABD'de firmaların resesyon korkusu
23 Ocak 2023 - 09:06 www.finansgundem.com

ABD'de firmalar, durgunluk endişeleri nedeniyle bu yıl istihdamı azaltmayı planlıyor. Yapılan bir ankette firmaların işe alma oranları eksi değerlerde çıktı.

ABD'li iktisatçılar arasında yapılan bir anket, artık daha fazla işletmenin, pandemiden bu yana ilk kez firmalarında istihdam azaltmayı beklediğini ve genişlemeler için daha az harcama yapacağını ortaya koydu.

Ancak anket, işletme sahiplerinin hala Fed'in karar alma sürecinin ekonomiyi çok fazla zorlayabileceğinden ve ABD'yi bu yıl resesyona sokabileceğinden endişe duyduğunu gösteriyor.

Ulusal İşletme Ekonomisi Birliği (NABE) tarafından ocak ayında yapılan ankette, yanıtlayanların firmalarında ne kadar işe almayı planladıkları konusunda ortalama -7'lik bir rakama ulaşıldığı, bunun NABE'nin önceki anketini yaptığı ekim ayındaki +8'lik önceki rakamdan daha düşük olduğu bulundu.

Ancak anket, enflasyon nedeniyle işletmelerin ellerinde tuttukları işçiler için hala daha yüksek ücretler ödemeyi beklediklerini gösteriyor.

NABE Başkanı Julia Coronado yaptığı açıklamada, "Ocak 2023 NABE İş Koşulları Anketi'nin sonuçları, bu yıl bir durgunluğa girme konusunda yaygın endişelere işaret ediyor" dedi.

Enflasyonla mücadele etmek için Fed, ABD ekonomisini yumuşak iniş olarak bilinen bir durgunluğa sokmadan yavaşlatmak amacıyla faiz oranlarını agresif bir şekilde artırıyor. Son aylarda enflasyon göstergelerinin soğuması nedeniyle Fed'in bu hafta faiz oranlarını geçmişe göre yavaş da olsa yeniden artırması bekleniyor.

Enflasyonun gevşemesinin bir işareti, anketin malzeme maliyetleri bölümü. NABE anketine yanıt verenler, malzeme maliyetlerinin ekim ayına göre 5 puan düşüşle 47 olduğunu ve temmuz okuması olan 76'nın çok altında olduğunu gösterdi. Artık daha fazla sayıda katılımcı, bu yıl malzeme maliyetlerinin artmasından çok düşmesini bekliyor.

ABD'de resesyon korkusu işçi kıyımına sebep oluyor

 

ABD'de resesyon sinyali güçlendi

 

Hedge fon devi: ABD'de resesyon kaçınılmaz

 

Goldman'dan ABD'de resesyon uyarısı

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)