BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemABD'de 100 bin çalışan grev yapacak----

ABD'de 100 bin çalışan grev yapacak

ABD'de 100 bin çalışan grev yapacak
17 Ekim 2021 - 14:21 www.finansgundem.com

ABD'de artan enflasyon çalışanların ücretlerinde düşüşe neden olurken toplu sözleşmelerden istediğini alamayan çalışanlar grev kararı almaya başladı.

ABD’de bir çok sektörde işçiler kötü çalışma koşulları ve düşük ücretler nedeniyle greve hazırlanıyor. Sağlık, metal, sinema gibi pek çok sektörde çalışanlar yüksek ücret, yemek ve dinlenme molaları, daha iyi sosyal haklar ve daha kısa vardiya gibi taleplerle greve gideceğini duyurdu.

Ülkede pandemi nedeniyle artan enflasyon, işçilerin reel ücretlerinde düşüş yaşanmasına neden olurken toplu sözleşme masalarından istediğini alamayan işçilerse bir bir grev kararı almaya başladı. ABD medyasında bu durum ‘Grev Ekimi’ (Striketober) olarak adlandırıldı.

TOPLAM 100 BİN ÇALIŞAN GREV YAPACAK

Pazartesi günü Hollywood’da yaklaşık 60 bin TV ve sinema çalışanı greve gideceğini duyururken, ülke genelinde 24 bin hemşirenin protestolar düzenlemesi bekleniyor. Ayrıca John Deere isimli tarım ekipmanı üreticisinde de yaklaşık 10 bin işçinin greve hazırlandığı bildirildi.

Öte yandan California ve Oregon’daki 24 binden fazla hemşire, özel hastane grubu Kaiser Permanente ile ücret görüşmelerinin durmasının ardından Pazartesi günü grev kararı aldı. Hollywood’da ise Warner Bros ve Netflix gibi dev şirketlerde işçilerin 12 saatten fazla çalıştığı ve yeterli mola sağlamadığı belirtildi.

Uluslararası Tiyatro Sahnesi Çalışanları İttifakı (IATSE), düşük ücretle çalışan üyelerinin dinlenme ve yemek molaları konusunda stüdyolarla anlaşmaya varamaması halinde sendika üyelerinin 18 Ekim’de greve başlayacağını duyurdu.

Kaliforniya’da ise yaklaşık 6 bin 500 öğretim görevlisi de grevin eşiğinde.

"GREVLER BULAŞICI OLABİLİR"

Konu ile ilgili NBC’ye konuşan işgücü eğitimi uzmanı Kate Bronfenbrenner “Grevler sendikalar ve işçiler için bulaşıcı olabilir. İşçileri greve gitmeye zorlayan ortak sorunlar var ve işçiler birbirlerine bakıp ilham alıyorlar” ifadelerini kullandı.

Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley Hukuk Fakültesi’nde iş hukuku profesörü olan Catherine Fisk'de, “İşçiler yüksek ölüm oranlarıyla karşı karşıya kaldı. Ancak barınma veya sağlık hizmetlerine paraları yetmedi. Şimdi çaresizlikten kaynaklanan bu aktivizm var” şeklinde konuştu.

"GREVLER ZORUNLULUKTAN KAYNAKLANIYOR"

ABD’nin büyük sendika federasyonlarından biri olan AFL-CIO’nun iletişim direktörü Tim Schlittner de yılın sonbaharına daha fazla grevin gerçekleşebileceğini belirtti. Schlittner, “Hiçbir işçi greve gitmek istemez. Bunlar zorunluluktan kaynaklanan grevler. İş bırakmak, beraberinde gelen ücret ve güvenceyle birlikte muazzam bir fedakarlık. Greve gitmek cesaret isteyen bir iş” dedi.

Hollywood’da grev tehdidi

İzmir Metro A.Ş çalışanları grev kararı aldı

Güney Afrika'nın en büyük metal sendikasından süresiz grev kararı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)