BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemABD ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler değerlendirildi----

ABD ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler değerlendirildi

ABD ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler değerlendirildi
21 Haziran 2024 - 10:03 www.finansgundem.com

ABD Ticaret Bakanlığı yetkilisi Venkataraman, ABD-Türkiye ilişkilerinde önemli bir büyümenin eşiğinde olunduğunu belirterek, Türkiye ekonomisindeki ileriye dönük gelişimin iki ülke arasındaki iş birliği için daha fazla fırsat yaratacağını söyledi

ABD Ticaret Bakanlığı Küresel Pazarlardan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı ve ABD ve Dış Ticaret Hizmetleri Genel Direktörü Arun Venkataraman, ABD'deki yatırım olanaklarının tanıtılması amacıyla 23-26 Haziran tarihlerinde düzenlenecek SelectUSA Yatırım Zirvesi öncesi Washington Yabancı Basın Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.

SelectUSA Yatırım Zirvesi'nin ülkeye yatırım çekmede ve istihdam yaratmada önemli bir rol oynadığını belirten Venkataraman, zirvenin yatırımcılar ile ABD'nin ekonomik kalkınma kuruluşları arasında gerekli doğrudan bağlantıların sağlanmasına olanak tanıdığını anlattı.

Venkataraman, bu yıl zirvede 5 bine yakın katılımcının yer almasının beklendiğini, 90'ı aşkın pazardan 2 bin 300'ün üzerinde yabancı yatırımcının katılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Zirvenin yarı iletken, ilaç ve temiz enerji gibi birçok sektörden yatırımcılar için bir platform olacağını aktaran Venkataraman, bu yıl etkinlikte 1 milyar doları aşkın yatırım anlaşmasının duyurulmasının beklendiğini belirtti.

Zirveye bu yıl Türkiye'den bugüne kadarki en büyük heyetin katılması bekleniyor

Türkiye'nin SelectUSA Yatırım Zirvesi'ne katılımına ilişkin sorusunu da yanıtlayan Venkataraman, "ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerde önemli bir büyümenin, genişlemenin ve iyileşmenin eşiğinde olduğumuzu düşünüyorum." dedi.

Venkataraman, iki ekonomi arasındaki iş faaliyetlerinde halihazırda bir büyüme gördüklerini belirterek, bu yıl zirveye Türkiye'den bugüne kadarki en büyük heyetin katılmasını bekledikleri için memnun olduklarını dile getirdi.

Türk delegasyonunun "ekonomik ilişkilerin derinliği" hakkında çok şey anlattığını aktaran Venkataraman, zirveye katılacak şirketlerin ilaç ve temiz enerji gibi sektörlerin yanı sıra önemli tedarik zinciri sektörleri ile metal veya cam gibi geleneksel endüstri alanlarında faaliyet gösterdiğini belirtti.

Venkataraman, iki ülke arasında yetmiş yılı aşkın süredir derin bir stratejik ilişki olduğuna işaret ederek, ticari ilişkilerin potansiyeline ulaşabilmesi için hala kat edilmesi gereken mesafe olduğunu ifade etti.

Türkiye ekonomisindeki ileriye dönük gelişime işaret eden Venkataraman, bunun ABD-Türkiye iş birliği için daha fazla fırsat yaratacağını düşündüğünü kaydetti.

Türkiye-ABD ortak açıklaması

 

Türkiye-ABD ticari ilişkilerinde yeni dönem

 

Türkiye-ABD iş zirvesi

 

Türkiye-ABD Stratejik Mekanizmas'nın üçüncü tur istişareleri gerçekleşti

 

Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması Ankara'da başlatıldı

 

Türkiye-ABD arasında rekor ticaret

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)