BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiABD ekonomisi Büyük Buhran yıllarına mı dönüyor?----

ABD ekonomisi Büyük Buhran yıllarına mı dönüyor?

ABD ekonomisi Büyük Buhran yıllarına mı dönüyor?
14 Kasım 2022 - 18:11 www.finansgundem.com

Fed’in faiz artırımlarının bir resesyona yol açacağı korkusu hala şiddetini koruyor. Uzmanlar ise resesyonun çok şiddetli geçebileceği konusunda uyarıyor.

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Enflasyonla mücadele amacıyla rekor faiz artırımlarına giden Fed’in ekonomiyi resesyona sürüklemesinden endişe ediliyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, bu endişenin şiddeti ise her geçen gün artıyor. Son enflasyon verileriyle oluşan olumlu hava da bazı yatırımcıların sert bir iniş beklentisini değiştirmiyor. Hatta bazı yatırımcılar, ekonominin Büyük Buhran benzeri bir rayda ilerlediğini dahi öne sürüyor.

Fed, enflasyon ve Büyük Buhran

Bitcoin.com’da yer alan habere göre, Ark Invest CEO'su Cathie Wood, Fed'in eylemlerinin 1929 yılındaki ‘Büyük Buhran’a yol açabileceği noktasında yatırımcıları uyarıyor.

Yatırım yönetimi şirketi Ark Invest’in CEO'su Wood, Fed’in geri adım atmaması halinde, mevcut ekonomik yapının Büyük Buhran'ın başladığı 1929'a benzer olacağı konusunda uyardı.

Wood, enflasyon ve Fed'in küresel ekonomiyi 1929 benzeri bir depresyona nasıl itebileceğini paylaştı. Wood, Fed'in 1929 yılında ‘finansal spekülasyonları bastırmak için’ faiz oranlarını yükselttiğini, ardından Kongre'nin 1930 yılında 20.000'den fazla mal için yüzde 50'den fazla tarife uygulayan ve küresel ekonomiyi Büyük Britanya'ya iten Smoot-Hawley Tarife Anlaşması'nı (Smoot-Hawley Tariff Act) kabul ettiğini hatırlattı. Wood, “Fed Faiz oranlarında yavaşlamaya gitmezse, oluşan yapı daha çok 1929 gibi olacak” diye uyardı.

Ciddi bir hata

Wood, Birinci Dünya Savaşı ve İspanyol Gribi salgınına atıfta bulunarak, 1920’li yıllar öncesinde dünyanın savaşta olduğunu kaydetti. Enflasyonun bu süre zarfında yükseldiğini ve Haziran 1920'de yüzde 24'e ulaşarak zirve yaptığını ve Fed'in 1919-1920'de faiz oranlarını yüzde 4,6'dan yüzde 7'ye iki kattan daha az artırarak yanıt verdiğini sözlerine ekledi.

Wood, Fed'in Mayıs 1921'de yüzde 7 olan faiz oranlarını Temmuz 1922'de yüzde 4'e indirdiğini ve yirmili yılların anahtarını tetiklediğini belirterek, enflasyonun 1 yıl içinde hızla eksi yüzde 15'e düştüğünü söyledi. "Geniş tabanlı enflasyonun 2023'te negatife dönmesine şaşırmayacağız” diyen Wood, “Bu sefer çok daha düşük enflasyonla karşı karşıya kalan Fed, faiz oranlarını 16 kat artırdı, bu bize göre ciddi bir hata” şeklinde konuştu.

Likidite tuzağı

Wood ayrıca, “Michigan Üniversitesi Tüketici Duyarlılığı Anketi, 2008-09 ve 1979-82'de ulaşılan seviyelerin de altında, rekor seviyede düşük” dedi. Wood, “Her şey Büyük Buhran'da olduğu gibi bir likidite tuzağına doğru ilerliyor” diye uyardı.

Wood, “Çelişkili veriler ve sonuçlardaki büyük fark göz önüne alındığında, Fed, en azından mevcut politikasıyla ilişkili olası riskleri tartışmak yerine, oybirliğiyle karar almalı” diyerek, Fed’in karar alma mekanizmasını eleştirdi.

Wood, bugünkü ekonomik durum ile 1929'daki ekonomik durum arasındaki benzerliği vurgulayarak sözlerini şöyle tamamladı: “Ne yazık ki, bugün de benzer işaretler bulunuyor. Fed, deflasyonist sinyalleri görmezden geliyor ve Çip Yasası ile belki de ticarete tahminlerimizden daha fazla zarar veriyor.”

FED’den yatırımcılara uyarı: Borsalar aşırı tepki verdi

 

Fed baskıya devam edecek mi?

 

Enflasyon verisi sonrası Fed üyelerinden kritik açıklamalar

 

Fed Kashkari: Enflasyonu geri çekeceğiz

 

Waller: Enflasyon ile mücadelede yumuşama olmamalı

 

Ünlü ekonomist açıkladı: Enflasyonu düşürecek 4 gelişme

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)