BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemABD: Avrupa Ukrayna'ya yardımı artırmalı----

ABD: Avrupa Ukrayna'ya yardımı artırmalı

ABD: Avrupa Ukrayna'ya yardımı artırmalı
17 Mayıs 2022 - 14:54 www.finansgundem.com

Brüksel Ekonomik Forumu'nda konuşan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Ukrayna'ya sağlanan desteğin ülkenin kısa vadedeki ihtiyaçlarını karşılamaya bile yetmeyeceğini vurguladı.

Rusya-Ukrayna savaşında AB ve ABD'nin ortak tavır aldığını anımsatan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, "Daha fazla ilerleyebiliriz. Bu güçlü transatlantik iş birliğini karşılaştığımız diğer zorlukların çoğunu ele alacak şekilde genişletebiliriz" dedi.

Yellen, ABD, AB ve diğer ortakların Rusya'ya eşi benzeri görülmemiş ekonomik yaptırımlar uyguladığını anımsatarak, "Bu çok taraflı yaklaşım, Rusya'ya önemli maliyetler ve sınırlamalar getirmemizi sağladı" ifadelerini kullandı.

Ukrayna'nın acil finansman ihtiyaçları var

Rusya'nın savaşa devam ermesi halinde ABD yönetiminin ortaklarla birlikte Rusya'yı ekonomik, finansal ve stratejik anlamda izolasyona doğru itmek için çalışmayı sürdüreceğine dikkat çeken Yellen, Kremlin'in ekonomiyi desteklemekle savaşın devamını finanse etmek arasında seçim yapmak zorunda kalacağını söyledi. Yellen, Ukrayna'nın acil finansman ihtiyaçları olduğuna dikkati çekerek, "Şimdi Ukrayna'ya desteği artırmak için iş birliğimizi genişletmemiz gerekiyor" dedi.

'Ukrayna'ya mali destekleri artıralım'

Ukrayna'da hükümetin savaşa rağmen faaliyeti sürdürdüğünü anlatan Yellen, "Ukrayna'nın askerlere, çalışanlara ve emeklilere ödeme yapmak ve vatandaşlarının temel ihtiyaçlarını karşılayan bir ekonomiyi işletmek için bütçe finansmanına ihtiyacı var" değerlendirmesinde bulundu.

Yellen, Ukrayna'nın yeniden yapılanma ve toparlanma için de büyük desteğe ve özel yatırıma ihtiyacı olacağını hatırlatarak, buna şimdiden hazırlanılması gerektiğini belirtti.

Şimdiye kadar açıklanan ikili ve çok taraflı desteğin kısa vadede dahi Ukrayna'nın ihtiyaçlarını karşılamaya yetmeyeceğini bildiren Yellen, "Bütün ortaklarımızdan Ukrayna'ya mali desteklerini artırmada bize katılmalarını rica ediyorum" diye konuştu.

Küresel kurumlar vergisi hatırlatması

Yellen, geçen yılın ekim ayında aralarında AB ve ABD'nin de bulunduğu 137 ülkenin uluslararası vergilendirme konusunda anlaştıklarını anımsatarak, anlaşma çerçevesinde asgari bir küresel kurumlar vergisi oranı belirlendiğini hatırlattı. Söz konusu ülkelerin çok uluslu şirketlerinin kazançlarını en az yüzde 15 oranında vergilendirmeyi kabul ettiklerine işaret eden Yellen, "Uluslararası vergi reformunu bitiş çizgisine ulaştırmak için halen yapacak önemli işlerimiz var" ifadelerini kullandı.

Yellen, çok taraflı vergi anlaşmasının imzaya hazır olabilmesi için çözülmesi gerek sorunlar olduğunu, bu konuda adımlar atılması gerektiğini ifade etti.

Yellen: Rusya enerjiyi bir silah olarak kullanıyor

ABD'nin Avrupa'nın Rus petrol ve doğal gazına olan bağımlılığını düşürmesine yardımcı olacağına dikkati çeken Yellen, Rusya'nın enerjiyi bir "silah" olarak kullandığını dile getird,. Yellen, ABD'nin Avrupa'ya sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracat miktarını artırmak için diğer ortaklarla birlikte çalışacağını söyledi.

AB ve ABD'nin nadir toprak elementlerinin tedariki konusunda Çin'e önemli ölçüde bağımlı olduğunu hatırlatan Yellen, nadir toprak elementleri ve çip gibi kritik ürünlerde Çin'e olan bağımlılıklarını azaltmak ve tedarik zincirlerini çeşitlendirmek için bir araya gelinmesinin önemine işaret etti.

Ukrayna tahıl ihracatını artırmaya çalışıyor

ABD'den Ukrayna'ya 40 milyar dolarlık yardım paketi

Japonya ile Ukrayna arasında kredi anlaşması

Biden ve Miçotakis Beyaz Saray'da Ukrayna savaşını görüştü

Gazprom'un Ukrayna'ya gönderdiği doğalgaz miktarında düşüş sürüyor

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)