BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemABD aşı bilgi formuna 'kalp iltihabı' riskini ekliyor----

ABD aşı bilgi formuna 'kalp iltihabı' riskini ekliyor

ABD aşı bilgi formuna 'kalp iltihabı' riskini ekliyor
24 Haziran 2021 - 00:41 www.finansgundem.com

FDA, Pfizer/BioNTech ve Moderna aşıları için bilgi formlarına 'kalp iltihabı' riskini de ekleme kararı aldı. Kalp iltihabı vakalarının ergen ve genç yetişkinlerde çok nadir görüldüğü ve kısa sürede iyileşme sağlandığı ifade edildi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Pfizer/BioNTech ve Moderna’nın korona virüs aşıları için bilgi formlarına, ergenlerde ve genç yetişkinlerde nadir görülen kalp iltihabı vakaları hakkında bir uyarı ekleyeceğini açıkladı.

Aşılamadan sonra bildirilen kalp rahatsızlığı vakalarını tartışmak için biraraya gelen ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tavsiye grupları, ergenlerde ve genç yetişkinlerde riskin aşılarla bağlantılı olduğunu; ancak aşıların faydalarının riske ağır bastığını bildirdi.

CDC, aşıyı takiben kalp iltihabı görülen hastaların genellikle semptomlardan kurtulduğuna ve iyileştiğine de dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı da ABD’nin önde gelen doktor grupları ve halk sağlığı yetkililerinin desteklediği bir açıklama yayınlayarak, aşıların güvenli ve etkili olduğunu ve kalp yan etkisinin "son derece nadir" olduğunu vurguladı. Açıklamada, ‘’Acil kullanım izni kapsamında aşı almaya uygun olan 12 yaş ve üstü herkesi aşı olmaya şiddetle teşvik ediyoruz" denildi.

Doktorlar ve hastaneler, CDC tarafından miyokardit (kalp kası iltihabı) ve perikardit (kalp zarı iltihabı) semptomlarını izlemeleri konusunda uyarıldı. FDA uyarısı da bu konudaki farkındalığı daha da arttıracak.

FDA yetkilisi Doran Fink, tavsiye kurulu toplantısında, "Mevcut verilere dayanarak, hem sağlık hizmeti sağlayıcıları hem de aşı yaptıranlar ve yakınları için bilgi formlarında bir uyarı ifadesi garanti edilecektir" dedi.

Kurumun aşı çalışmaları biriminin müdür yardımcısı Fink, FDA'in toplantı sona erdikten sonra uyarıyı eklemek için hızlı hareket etmeyi planladığını söyledi.

CDC son birkaç aydır özellikle genç erkeklerde görülen kalp iltihabı vakalarını inceliyor. İsrail Sağlık Bakanlığı bu ayın başında yaptığı açıklamada Pfizer’ın aşısıyla bu vakalar arasında bağlantı olabileceğini belirtmişti.

CDC Başkanı Rochelle Walensky, geçen hafta Beyaz Saray’daki basın toplantısında tavsiye kuruluna, ABD’de aşı olan 20 milyondan fazla genç bireyin 300’den fazlasında görülen miyokardit (kalp kası iltihabı) ve perikardit (kalp zarı iltihabı) vakalarının ayrıntılarını sunacağını bildirmişti.

Kalp iltihabı vakaları, ikinci aşı dozdan sonraki haftada ve erkeklerde belirgin şekilde daha yüksek görünüyor. CDC, 30 yaşın altındaki kişilerde kalp iltihabı nedeniyle 309 hastaneye yatış tespit etti ve bunların 295'i taburcu edildi.

CDC bu ayın başında yaptığı açıklamada aşılar ve kalp sorunları arasında nedensel ilişki kurmamış ve hala riskleri değerlendirmekte olduklarını kaydetmişti.

Ancak CDC, Corona virüsüne karşı elçi RNA aşılarını olduktan sonra kalp iltihabı görülen genç erkeklerin sayısının beklenenden yüksek olduğunu da belirtmişti. Bu vakaların yarısından fazlasını 12-24 yaş arasındakiler oluşturuyor.

İsrail’deki sağlık yetkilileri her ne kadar aşılama ve kalp iltihabı arasında bağlantı olabileceği sonucuna varsa da Delta varyantı kaygısı nedeniyle ülkede 12-15 yaş arası gençlerin aşılanmasının hızlandırılmasına karar verildi.

Pfizer firmasının aşısının ABD’de 12 yaş ve üstündekilerde kullanılmasına izin verilmişti. Firma ise kalp iltihabı vakalarının genel nüfusta görülenden daha yüksek oranda olmadığını söylüyor. Moderna da aşısıyla kalp iltihabı vakaları arasında nedensel bir ilişki kuramadığını belirtiyor.

CDC verilerine göre ABD’de şu ana kadar 138 milyon kişi Pfizer/BioNTech ve Moderna’nın elçi RNA aşılarından biriyle, iki doz olarak tamamen aşılanmış durumda. Bu sayede Ocak ayında günlük 300 bin olan vaka artışı, Haziran ayı başında günlük 15 bin seviyesine düştü..

Türkiye de BioNTech ile Haziran sonuna kadar 30 milyon, sonbahara kadar da 120 milyon doz aşı için anlaşma yaptı. Pfizer/BioNTech ve Moderna’nın aşıları korona virüse karşı yüzde 90’ın üzerinde koruma sağlıyor.

ABD'de aşı olmayı reddeden 153 hastane çalışanı işten çıkarıldı

 

BioNTech, Delta varyantına karşı etkili

 

BioNTech aşısı kısırlık yapar mı?

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • FİKO ŞEKER FABRİKALARI26 Haziran 2021 19:06

    AŞI O KADAR ETKİLİ SE NEDEN AŞI OLANLAR AŞI OLMAYANDAN KORKULUYOR DÜŞÜNMEK LAZIM YOKSA C19 MUTASYONA UĞRADIDA ÖLDÜRÜCÜLÜĞÜ AZALDI YADA İNSANLARI YANLIŞ TEDAVİ İLE ÖLDÜRDÜKLERİ İÇİN Mİ  BUNUN BİLİNMEMESİ İÇİN Mİ HERKESİ AŞILAMAYA ÇALIŞIYORLAR...