BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAB vatandaşlarına Brexit şoku----

AB vatandaşlarına Brexit şoku

AB vatandaşlarına Brexit şoku
29 Mayıs 2021 - 18:28 www.finansgundem.com

Brexit sonrası binlerce AB vatandaşı İngiltere sınırından geri çevrildi

Brexit sonrası İngiltere sınırından geri çevrilen Avrupa Birliği vatandaşının sayısı ciddi oranda arttı.

İngiliz hükümeti tarafından yayınlanan yeni verilere göre, 2021'in ilk çeyreğinde 3 bin 294 AB vatandaşının İngiltere'ye girişi engellendi.

Geçtiğimiz yıl aynı dönemde İngiltere'ye kabul edilmeyen AB vatandaşı sayısı 500'den azdı.

Uzmanlar, seyahat oranlarının artmasına rağmen kabul edilmeme oranının yükselişini Brexit'e bağlıyor. Kovid-19 kısıtlamalarının da bunda etkisi olabileceği belirtiliyor.

Serbest dolaşımın sonu

Brexit sonrası kurallar AB vatandaşlarının İngiltere'yi vizesiz ziyaret etmelerine izin verirken, Kamu Politikası Araştırma Enstitüsü (IPPR) yardımcı direktörü Marley Morris, AB vatandaşlarının İngiliz sınırlarından uzaklaştırılmasının "serbest dolaşımın sonunun" etkisi olduğunu kaydetti.

Euronews'e konuşan Morris, serbest dolaşımın sona ermesiyle AB vatandaşlarının İngiltere sınırında Brexit'ten sonra beklediklerinden daha derin bir incelemeyle karşı karşıya olduklarını söyledi. Moris şöyle konuştu: 

Serbest dolaşım sona ermeden önce, pek çok kısıtlama yoktu ve neden geldiğinizi gerekçelendirmek zorunda değildiniz; ancak şimdi insanlar geliyor ve reddediliyorlar çünkü sınır kontrolünün bir kısmında şüphe var. Yerleşmeye, çalışmaya veya başka bir şekilde geçici izin koşullarını bozmaya geliyor olabilirler. Sanırım öyle görünüyor. İnsanlar geliyor ve her ne sebeple olursa olsun, Birleşik Krallık'a sadece ziyaret amacıyla değil, çalışmak için geldiklerinden şüpheleniliyor.

Geri çevrilenlerin çoğu Rumen

Verilere göre, 2021'in ilk çeyreğinde AB vatandaşlarının 2 binden fazlası Romanya'dan geldi ve İngiltere sınırlarından geri döndü.

Rumen milletvekili Ramona Strugariu Euronews'e, "Bazı retler olduğunu ve gözaltında tutulan Rumenlerle ilgili bazı sorunlar olduğunu da biliyorum." dedi.

Strugariu, Rumen halkının çalışma düzenlemeleriyle ilgili sorunlar da dahil olmak üzere "çeşitli gerekçelerle" İngiliz sınırından geri çevrildiğinin farkında olduğunu söyledi.

IPPR yardımcı direktörü Marley Morris, meslektaşlarından birinin konuyu ele almak için İngiliz makamlarına mektup yazdığını kaydetti.

Çok sayıda Romen'in geri döndüğünü görünce şaşırdığını kaydeden Morris, "Özellikle Rumen vatandaşları için bu kadar keskin bir artış olması tuhaf görünüyor, ancak Rumenleri resimden çıkarsanız bile, yine de genel bir artış olduğunu söylemeye değer." dedi.

Almanya'da hızlı test vurgunu

İngiliz ve Hint varyantının karışımı yeni varyant tespit edildi

Romanya diktatörünün uçağı satıldı

Ağustos ayında toplumsal bağışıklığa ulaşabiliriz

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)