BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAB Türkiye'ye sığınmacıların eğitimi için fon desteği verecek----

AB Türkiye'ye sığınmacıların eğitimi için fon desteği verecek

AB Türkiye'ye sığınmacıların eğitimi için fon desteği verecek
26 Mayıs 2022 - 16:46 www.finansgundem.com

Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta ve Romanya'nın Ankara büyükelçileri, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile görüşmek için Mardin'e geldi.

Mardin'in Kızıltepe ilçesine giden büyükelçi heyeti, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sabahattin Dülger, Vali Yardımcısı Gürsel Temurci, Kaymakam Hüseyin Çam, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir ile Sıtkı Türkoğlu Ortaokulunu gezdi, öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi.

Okul bahçesinde düzenlenen "Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi" projesine (PIKTES) ilişkin düzenlenen programda konuşan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Dülger, projenin önemine vurgu yaparak, göç meselesinin tüm dünyayı yakından ilgilendirdiğini ifade etti.

Bugün geçici koruma altındaki öğrenci sayısı 750 binlere ulaştı

Türkiye'nin, 2011'de yaşanan sıkıntılar yüzünden Suriye'den gelen insanlara kucak açtığını söyleyen Dülger, 2016'da PIKTES projesine başlandığında okullardaki geçici koruma altındaki öğrenci sayısının 300 bin civarında olduğunu dile getirdi.

Dülger, "Bugün itibarıyla bu rakam 750 binlere ulaştı. Özellikle temel eğitimde çok yüksek oranlara ulaşıldı. Orta öğretimde de yıl geçtikçe okullaşma oranı artmakta. Öğrenci merkezli olması gereken her yerde PIKTES var. Bu uyumun yakalanması sebebiyle ilgili herkese teşekkür ediyoruz. Ortak duygumuz insanlara faydalı olmak, insanların mutluluğu ve refahını sağlamak. PIKTES (artı) ile devam edeceğiz. Bizim için aynı keyif ve mutluluk devam edecek. İyi bir proje, bugün iyi bir amaç için buradayız" açıklamasını yaptı.

'Türkiye'de bulunan mülteci nüfusunun yarısından fazlası 25 yaşın altında'

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi  Nikolaus Meyer-Landrut şunları söyledi:

Sadece Suriyeli mülteci çocuklar için değil Türkiye'de ev sahibi toplulukların çocukları için de bu çalışma büyük bir önem taşıyor. Türkiye'de bulunan mülteci nüfusunun yarısından fazlası 25 yaş altını oluşturuyor. Bu da bizlere erken çocukluk dönemine ait eğitimin ne kadar önemli olduğunu hatta bununla kalmayıp mesleki eğitim seviyesinde devam edecek olan eğitimin öneminin de altını çiziyor. Türkiye'ye ayrılan 6 milyar euroluk desteğin 3'te biri eğitim çalışmalarının iyileştirilmesi konusuna ayrılmıştır. Bu da eğitime verilen önemin altını çizmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ile sürdürmekte olduğumuz bu iş birliğimizin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Zira 530 milyon avroluk ilave fon desteği sağlanacak. Bu çalışmayla bizler PIKTES sayesinde 3 bin 300 den fazla öğretmenin, temizlik ve güvenlik görevlileri olan 4 bin 500'den fazla personelin de desteğini sağlamış oluyoruz.

300 prefabrik okul yapılacak

2025 yaz dönemine kadar PIKTES 2 kapsamında desteklerine devam edeceklerini bildiren Meyer-Landrut, desteğin başka konularda da sürdüreceğini söyledi.

Bu yardımlara da değinen Meyer-Landrut, "Şartlı eğitim nakit yardımı programı altında bizler Suriyeli ailelerin çocuklarını okullarına gönderebilmesi ve kesintisiz eğitim almalarını sağlamalarını destekleyen bir yardımı sağlıyoruz. Bu kapsamda okula ekipman ve donanım desteği de veriyoruz. Böylelikle bunlar devam ederken 300 kadar prefabrik okulun da inşa edilmesi için destek sağlıyoruz. Bunlar devam edecek" dedi.

AK Parti'den sığınmacı açıklaması: Günü geldiğinde gidecekler

Kılıçdaroğlu: Kaçaklar ve sığınmacılar konusunda netim, gidecekler

Erdoğan'dan 'Suriyeli sığınmacı' açıklaması

AP onayladı: Türkiye'deki sığınmacılara 150 milyon euro destek

BM: En çok sığınmacı kabul eden ülke Türkiye

Sığınmacıları Türkiye'ye gönderelim planı

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)