BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAB, Suriyelilere ek 1 milyar euroluk destek taahhüt etti----

AB, Suriyelilere ek 1 milyar euroluk destek taahhüt etti

AB, Suriyelilere ek 1 milyar euroluk destek taahhüt etti
10 Mayıs 2022 - 11:51 www.finansgundem.com

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Suriye ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi Konferansı'nda konuştu. Borrell, AB'nin Suriyeliler için 2022'de ek 1 milyar euroluk destek taahhüt ettiğini açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Suriye hakkında daha az konuşur olsak da ülkede rejim bölgeleri de dahil olmak üzere halkın yüzde 90'ı yoksulluk içinde yaşıyor. Yüzde 60'ının gıda güvenliği bulunmuyor. Bir sonraki öğünün nereden geleceğini bilmiyorlar. Rusya'nın Ukrayna'da açtığı savaş gıda ve enerji fiyatlarını artıracak ve Suriye'de durum daha kötü olacak" açıklamasını yaptı.

Suriyelilere ev sahipliği yapan Türkiye, Lübnan, Ürdün, Mısır ve Irak gibi ülkelerin üzerindeki yükün ağır olduğunu belirten Borrell, "Bu insanların evlerine gönüllü, sürdürülebilir, güvenli ve onurlu şekilde dönmelerini umuyoruz" dedi.

Geçen sene 2022 için 560 milyon euro ayrılmıştı

Borrell, AB'nin geçen sene 2022 için 560 milyon euro ayırdığını anımsatarak, "2022 yılı için ek 1 milyar avro taahhüt ettiğimizi duyurmaktan mutluluk duyuyorum" diye konuştu. 2023 için AB'nin Suriye'deki Suriyeliler ve bölge ülkelerdeki Suriyeliler için 1 milyar 560 milyon euroluk destek sağlayacağını bildiren Borrell, "Bugün hepinizden eşit oranda cömert davranmanızı istiyorum" dedi.

Borrell, Suriyelilerin hayatlarını yeniden kurmaları için Suriye sivil toplumuyla, yerel örgütler ve liderlerle birlikte çalışılması gerektiğine dikkat çekerek, alıkonulanların akıbetlerinin, savaş suçlarının aydınlatılması için uluslararası sorumluluğun yerine getirilmesi çağrısında bulundu.

Türkiye'den sınır ötesi yardımlara muhtaç milyonların durumunun öncelik olduğunu belirten Borrell, "AB, insani yardımların Suriye'nin kuzeyine ulaştırılmasını garanti etmek amacıyla hayati nitelikteki sınır ötesi kararın yenilenmesi için Türkiye ve diğerleriyle birlikte çalışacak" ifadelerini kullandı.

'Suriye'den vazgeçmeyelim'

Borrell, "Şimdi manşetlerde Ukrayna var ama Suriye'den vazgeçmeyelim" dedi ve ekledi:

Rusya ve rejim, BMGK'nin 2254 sayılı kararına bağlılığımızdan vazgeçmeyeceğimizi, bu konferans vesilesiyle anlamalıdır. Esed rejimine yönelik yaptırımlarımızı sürdüreceğiz, insanlar evlerine güvenle dönene kadar ilişkilerimizi normalleştirmeyeceğiz.

Brüksel'deki Suriye konulu toplantılar

Belçika'nın başkenti Brüksel'de 6 yıldır yapılan Suriye konulu toplantılar, AB ile Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ortaklaşa düzenleniyor ve Suriyeliler için finansal yardım taahhütlerinde bulunuluyor. Hükümetler, uluslararası ve bölgesel organizasyonlar ile sivil toplum temsilcilerinin katıldığı toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal temsil ediyor. Geçen seneki konferansta 5,3 milyar euro (6,4 milyar dolar) taahhüt edilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: 1 milyon Suriyeli nasıl dönecek?

Suriye'de genel af ilan edildi

BM: Suriye'de tutuklu olmak kayıplara karışmakla eşdeğer

İçişleri ve Emniyet’ten Suriyelilerle ilgili paylaşımlara dair açıklama: Gözaltılar var

Çekya Başkanı Ukraynalı ve Suriyeli mültecileri karşılaştırdı

Suriye Devlet Başkanı Esad, ‘terör suçları’ için genel af çıkardı

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)