BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAB 'sıfır atık' hedefi için mevzuatını yenileyecek----

AB 'sıfır atık' hedefi için mevzuatını yenileyecek

AB 'sıfır atık' hedefi için mevzuatını yenileyecek
26 Ekim 2022 - 15:31 www.finansgundem.com

AB Komisyonu, su ve hava kirliliği ile mücadelede standartları yükseltmek ve "sıfır kirlilik" hedefine ulaşmak için yeni kurallar teklif etti.


Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, tehlikeli partikül madde konsantrasyonu (PM2.5) seviyelerinin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yönergelerindeki düzeye çekileceğini açıkladı. Açıklamada, PM2.5'in yıllık sınır değerinin 25 birimden 10 birime düşürüleceği ifade edildi.

Buna bağlı ölümlerin de yüzde 75 civarında azaltılmasının hedeflendiği söylenirken, önerilerin ayrıca AB'nin Yeşil Mutabakatının öngördüğü 2050'ye dek sıfır kirlilik hedefiyle de uyumlu olduğu bildirildi.

Hava kirliliğinden zarar görenler tazminat alabilecek

Açıklamada, ilgili direktifin revizyonunun, sağlığı hava kirliliğinden zarar gören kişilerin AB hava kalitesi kurallarının ihlali durumunda tazminat alma hakkına sahip olmasını sağlayacağı, adalete erişim, etkili cezalar ve hava kalitesi hakkında daha iyi kamu bilgisi konularında daha fazla netlik getireceği kaydedildi.

Hedef 2050

Açıklamada, mutabakattan sorumlu AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans'ın "Her yıl yüzbinlerce Avrupalı ​​erken ölmekte ve çok daha fazlası kalp ve akciğer hastalıkları ya da kirliliğe bağlı kanserlerden muzdariptir. Bu kirliliği azaltmak için ne kadar beklersek, topluma maliyeti o kadar yüksek olur. 2050 yılına kadar çevremizin zararlı kirleticilerden arındırılmasını istiyoruz" ifadeleri de yer aldı.

AB Komisyonu, önceki gün, 27 üye ülkede vatandaşların yüzde 47'sinin son 10 yılda hava kalitesinin azaldığını, yüzde 89'unun solunum yolları ve kalp damar hastalıklarının kötü hava koşullarına bağlı olduğunu düşündüğünü açıklamıştı.

Su kirliliğiyle mücadele 

Açıklamada su kirliliğiyle mücadele için de ilaç ve kozmetik şirketlerinin, ürünlerinin AB genelinde atık sulara saldığı kirliliği temizleme maliyetinin bir kısmından sorumlu hale getirileceği belirtildi.

Ayrıca nehirlerin, göllerin ve sulak alanların kalitesini iyileştirmek için yer altı veya yüzey sularındaki kirletici maddelerin listesinin genişletileceği kaydedilen açıklamada, toksik veya kalıcı kimyasal limitlerinin azaltılmaya çalışılacağı aktarıldı.

Öneriler, Avrupa Parlamentosu ve üye ülkeler tarafından değerlendirilecek, kabul edildikten sonra 2030, 2040 ve 2050 için aşamalı olarak yürürlüğe girecek.

Belçika'da bölgesel hükümetlere hava kirliliği davası

Düşük hava kirliliği bile gençlerde kalp hastalığı riskini artırıyor

Hava kirliliği ile kanser arasındaki bağlantı çözüldü!

ABD'de su kirliliği uyarısı: Duş alırken ağzınızı kapatın

Sıfır Atık Projesi ile 62,2 milyarlık kazanç

Sıfır Atık Projesi'nde geri dönüşüm oranı arttı

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)