BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaSpor661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri altın kemeri el değiştirdi----

661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri altın kemeri el değiştirdi

661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri altın kemeri el değiştirdi
07 Haziran 2023 - 16:04 www.finansgundem.com

661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanlık altın kemeri Cengizhan Şimşek’ten alınarak, Mustafa Taş’a takıldı


661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Cengizhan Şimşek'in derece ve ödüllerinin iptal edilmesi nedeniyle altın kemer, törenle finalist Mustafa Taş'a takıldı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, spor hukukunun aldığı kararı uyguladıklarını söyledi.

Karara uymakla yükümlü olduklarının altını çizen Gürkan, "Bugün hukukun verdiği kararla Kırkpınar altın kemerini, 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin başpehlivanı olarak Mustafa Taş'a takacağız. Kendisini tekrar tebrik ediyorum. Yolu açık olsun, başarıları daim olsun." diye konuştu.

Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ise böyle bir olayın tekrar yaşanmamasını temenni ettiğini belirtti.

Yağlı güreşlerde bu tür olumsuz olayların son olmasını istediğini aktaran Selim, "Mustafa Taş'ın Kırkpınar'da bir de kendi hakkıyla başpehlivan olmasını bekliyorum. Bu, Kırkpınar'da birkaç dönemden beri oluyor." ifadelerini kullandı.
Selim, pehlivanların yiğitçe güreşmeleri ve madde kullanımından uzak durmaları gerektiğini dile getirdi.

"Hukuk kararı uygulandı"

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş de alınan kararın 661. Tarihi Yağlı Kırkpınar Güreşleri'nin en başarılı pehlivanını belirleyen bir karar olmadığını söyledi.

Hukukun gereğini uyguladıklarını ve buna herkesin saygı duyma mecburiyetinin olduğunu belirten Türkiş, şunları kaydetti:

"Üzülerek ifade ediyoruz, geçen sene Kırkpınar güreşlerimizin finalini galibiyetle bitiren arkadaşımızın maalesef hak mahrumiyeti cezasının olduğu o dönem bir şekilde uygulama dışında kalması ve bunun kamuoyunun da bilgisi dışında olması nedeniyle bu noktalara hep birlikte üzülerek geldik. Uzunca bir süreç geçti ve süreç hepimizi yıprattı."

Türkiş, bu tarz hataların bir kez daha tekrarlanmamasını temenni ettiğini, başkanlığı döneminde bu tür olayların yaşanmayacağının garantisini verdiğini belirtti.

"Kemeri er meydanında da takmak istiyorum"

Mustafa Taş, böyle talihsiz bir olayın yaşanmasını kimsenin istemeyeceğini ifade etti.

Konuyla alakalı çok fazla konuşmayacağını dile getiren Taş, "Benim veya Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonunun bu olayla bir alakası yok. Türkiye Güreş Federasyonu, Cengizhan ve yargıyla alakalı olan bir durumdu. Biz de yargıya saygı duyduk. Bugün de yargı bizi gösterdi, kemer bana takdim edildi. İnşallah böyle olaylar bir daha olmaz. Ben de inşallah anneme söz verdim, ilk çıktığım gün de söz vermiştim. Kemeri inşallah sahada takmak istiyorum." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Gürkan, Selim ve Türkiş, Mustafa Taş'a altın kemeri taktı.

Törene Mustafa Taş'ın ailesi, antrenörleri ve pehlivanlar da katıldı.

Doping kontrol adres bildirimlerini yapmadığı gerekçesiyle 2022 Yılı Kırkpınar Başpehlivanı Cengizhan Şimşek'e hak mahrumiyetinin yanı sıra derece ve ödül iptali cezaları verilmişti.

Kırkpınar Başpehlivanı Cengizhan Şimşek'in kemeri alındı!

 

Milli güreşçiden altın madalya

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)