BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündem6 ayda taş kömüründen 600 milyon lira gelir elde edildi----

6 ayda taş kömüründen 600 milyon lira gelir elde edildi

6 ayda taş kömüründen 600 milyon lira gelir elde edildi
09 Ağustos 2022 - 12:18 www.finansgundem.com

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK), yılın ilk 6 ayında satılan 544 bin 258 ton taş kömüründen 600 milyon 291 bin lira gelir sağladı.

Zonguldak'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK), bağlı Karadon, Kozlu, Üzülmez, Amasra ve Armutçuk maden ocaklarında üretilen taş kömürü, demir çelik fabrikalarının yanı sıra kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşlara satılarak ülke ekonomisine kazandırılıyor. Kurum, bu yılın ilk yarısında 544 bin 258 ton kömür satarak 600 milyon 291 bin lira kazandı.

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, TTK'nin sadece Zonguldak için değil, bölge ve ülke için de çok önemli bir kurum olduğunu belirtti. Taş kömürünün demir çelik sektörü için stratejik bir öneme sahip olduğunu dile getiren Yeşil, "TTK'de yeni hazırlık panoları hazırlanmaya devam ediyor. İşçi açıklarının giderilmesiyle üretim yerlerindeki üretim ve verimliliğin artırılması mümkündür" dedi.

Altyapı çalışmalarının yüzde 90'ı tamamlandı

Yeşil, TTK'nin üretim ve verimliliği artırmaya yönelik altyapı çalışmalarının yüzde 90'ının tamamladığını belirterek, "Kamu eliyle 5 milyon ton, özel sektörle de 5 milyon ton olmak üzere 10 milyon ton taş kömürü ihtiyacı bölgemizden karşılanabilir" ifadelerinin kullandı.

Yılda 5 milyon ton üretim kapasitesi

TTK'nin yılda 5 milyon ton üretim kapasitesine sahip olduğunu söyleyen Yeşil, "Bugün dünyada görülen enerji kriziyle mücadele, yerli ve milli enerjimizi ekonomiyle kazandırmakla mümkündür. TTK ve maden işçileri olarak yerli ve milli enerjimiz olan taş kömürünü ekonomiye kazandırmak için çalışmaya devam edeceğiz ancak kurumumuzun üretimini iş sağlığı ve güvenliği kuralları dahilinde artırmak için işçiye ihtiyacımız var. İşçi açıklarının giderilmesi durumunda üretimimiz daha da ilerilere taşınacaktır" dedi.

Dünya kömüre yatırım yapıyor

 

Avrupa kömür santrallerine geri dönüyor

 

Polonya ucuz kömür için adımlarını hızlandırdı

 

AB’nin kömüre dönüşüyle emisyonlar yıllık %1,3 artacak

 

ABD'nin kömür üretimi %2,7 arttı

 

Almanya'dan doğal gaz tasarrufu için 'kömür' önlemi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)