BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara Piyasa50 milyar dolarlık hamle de Rubleye yaramadı----

50 milyar dolarlık hamle de Rubleye yaramadı

50 milyar dolarlık hamle de Rubleye yaramadı
16 Ekim 2014 - 21:51 www.finansgundem.com

Rusya’nın 50 milyar dolarlık repo taahhüdü, petrol fiyatlarındaki düşüşün yol açtığı rubledeki gerileyişi engelleyemiyor

Ruble, petrol fiyatlarındaki ve küresel piyasalardaki düşüş nedeniyle rekor düşük seviyeye geriledi. Rusya Merkez Bankası’nın döviz sıkıntısını gidermek için 50 milyar dolarlık taahhüdü şimdilik işe yaramamışa benziyor.

Ruble, dolar-euro sepeti karşısında yüzde 1.3 gerileyerek, Merkez Bankası’nın işlemlerini sonlandırdığı Moskova saati ile 18’de 46.1342 oldu. Rus para birimi, politika yapıcıların 29 Ekim’deki ilk ihalede 4 haftalık repo anlaşmaları halinde 1.5 milyar dolar teklifi yapacaklarını belirtmelerinin ardından geçici olarak kayıplarını azalttı.

Helsinki’de bulunan Danske Bank A/S stratejisti Vladimir Miklashevsky “Döviz repoları makro ve jeopolitik durumlar değişmedikçe yalnızca durumu bir nebze rahatlatabilir. Düşen petrol fiyatlarının önünde durmak imkansız ve anlamsız” yorumlarını yaptı.

Rusya, Ukrayna krizi nedeniyle uygulanan yaptırımların kötüleştirdiği döviz sıkıntısını gidermenin yollarını arıyor. Petrol fiyatlarının Londra’da 4 yılın düşüğüne gerilediği ve ambargoların Rus şirketlerini ABD ve Avrupa tahvil piyasalarından alıkoyduğu bir dönemde dünyanın en büyük enerji ihracatçısı 452 milyar dolarlık rezervlerine başvuruyor. Dünya genelindeki piyasalar da bugün Avrupa’daki kriz ihtimali ve Ebola’nın yayılmasının yatırımcı psikolojisini engellemesi ile geriledi.

Merkez Bankası bugün 14 Ekim’de döviz piyasasına 2.3 milyar dolarlık müdahalede bulunduğunu açıkladı. ING’nin baş Rusya ekonomisti Dmitry Polevoy’a göre bu müdahale ile birlikte toplam rakam bugün dahil 13 milyar doları buldu.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)