BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaSpor4 büyük kulübün iflası istenebilir----

4 büyük kulübün iflası istenebilir

4 büyük kulübün iflası istenebilir
20 Şubat 2020 - 09:49 www.finansgundem.com

Bankalar Birliği ile kulüpler arasında yapılan kredi yapılandırması borç batağına saplanan futbola çare olamadı. İflas noktasındaki kulüplerin satışları gündemde.

Türkiye'de siyasetten sonra vatandaşın en önemli gündemini futbol oluşturuyor. Futbolun bu özelliği nedeniyle geçmişten bu güne dek çeşitli güç odakları futbol içinde kendilerine yer edinecek kanallar açmak istiyorlar. Bunları, kulüplerin kıran kırana geçen başkanlık seçimlerinde net bir şekilde görebiliyoruz. Bu sebeple futbola “sadece futbol” gözüyle bakamayız…

Sözcü'den Taylan Büyükşahin'in haberine göre, şu anda futbolun en önemli sorunu ise çeviremediği borçları. Çok sayıda kulübün iflas noktasına geldiği herkesin kabul ettiği bir konu… Şirket statüsünde yönetilen spor kulüpleri için, tipik bir sanayi kuruluşu gibi “İflas edip kepenk kapattı” demek mümkün değil. Hâl böyle olunca bu çevrilemeyen borçlar, güç odaklarının futbola yeni sızma alanı olacağa benziyor. Bu borçlar artık, asırlık Türk futbolunda kökten değişime yol açacak.

Borçlar nedeniyle ağlamamak için kendini zor tuttuğunu söyleyen Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, “Elektrik faturasını ödeyecek paramız yok” diyerek, kulübün tüm gelirlerine bankaların el koyduğunu açıkladı.

Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye Futbol Federasyonu ile birlikte kulüplerin çeviremedikleri borçlarını yapılandırmak için harekete geçmişti. Bu uygulamaya gelen eleştiriler için konuşan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Bankaların ortaya koyduğu uygulama bellidir, isterse bir şirketin bütün mal varlığına el koyar” diyerek, gerekirse kulüplerin satılabileceğini açık bir şekilde ifade etmişti.

Artık, faturasını dahi çeviremeyen kulüplerin satışı için tüm ortam hazır. İş dünyası kulislerinde konuşulan konu, Çin'den mi, Rusya'dan mı yoksa Körfez ülkelerinden mi futbol kulüplerine yatırımcı geleceği üzerine.

HAKSIZ REKABET İFLASA KAPI ARALIYOR

Borç yapılandırmada bir tarafta 4 büyük takım içinde mali olarak bir anda parlayan Trabzonspor varken, diğer tarafta Beşiktaş gibi elektrik borcunu dahi ödeyemeyecek duruma gelen takımlar yer alıyor.

Türkiye Futbol Federasyonu ve Türkiye Bankalar Birliği'nin yaptığı işbirliği ile kulüplerin düze çıkacağı varsayılıyordu. Ama gelinen noktada bu uygulamanın pek çok kulübe yaramadığı görüldü. Bunda en önemli neden, devletin kulüpleri kurtarırken hepsine eşit mesafede bulunmaması. Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, 50 milyon Euro borçlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın desteğiyle kapatıldığını açıklamıştı. Bu borcun nasıl kapatıldığı ise halen bilinmiyor. Örtülü ödenekten bu paranın verildiği iddialar arasında… Bankalar Birliği'nin de borçları hangi şartlarda yapılandırdığı kamuoyuna açıklanmıyor. Borsaya açık kulüp şirketleri normal şartlarda bunları yatırımcılarına açıklamak zorunda ancak bunu yapmıyorlar.

Stat yapımı sırasında verilen destekler, Bakanların açık beyanları, iş ve futbol dünyasında Trabzonspor'un kollandığı eleştirini de artırıyor.

Kulüpler arasında devletin haksız rekabet yarattığı açık bir şekilde ifade edilirken, Federasyon ve Bankalar Birliği'nin burada önemli rol oynadığı dile getiriliyor.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ömer20 Şubat 2020 23:44

     Ekonomiye daha fazla yük olmadan tez elden bu satışlar olmalıdır.Bu kulüplerin satılması, spor dünyası için de iyi olur.....Belki daha bir disiplin gelir...

 • Şaşkin20 Şubat 2020 14:18

  Zavalli futboooll....

 • Bobi20 Şubat 2020 13:56

  Tutuklandı hepsini bitsin gitsin ya

 • ali genç20 Şubat 2020 13:46

  Yalan haber. Haberin kaynağına bakın anlarsınız.

 • Vatan sever 20 Şubat 2020 13:39

  Trabzonspora devletin bakanları desdekliyor yani bizim paralarımızı trabzonspora borçlarını kapatması için büyük miktarda para verildi. Son derece yanlış bir durum devletin parası böyle çarçur çur edilmemeli

 • Bika20 Şubat 2020 11:15

  Şirketler gibi iflas kararı alınmalı. Bankalar kimin parasını bu batak kulüplere kredi olarak veriyor ki !

 • hebcs20 Şubat 2020 10:18

  Kapatın hepsini gitsin,,memleketin parazitleri bunlar.Hiç bir bankada kredi vermesin,,yabancılara harcıyorlar paraları,,yerli çocukların önlerini kesiyor,hiç bir futbolcu yetiştirmiyorlar.