BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündem3 başbakandan savaşı bitirecek plan----

3 başbakandan savaşı bitirecek plan

3 başbakandan savaşı bitirecek plan
26 Mart 2022 - 09:46 www.finansgundem.com

Çekya, Polonya ve Slovenya Başbakanları Ukrayna'daki savaşı bitirecek 10 maddelik planı açıkladılar.


Çekya, Polonya ve Slovenya Başbakanları, Avrupa Birliği'nin (AB) Ukrayna'daki savaşı sona erdirmesi için uygulamasını öneren 10 maddelik bir önlem planı açıkladı.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptıkları görüşmeye atıfta bulunarak, “Kiev'de konuştuğum insanlar dünyanın en büyük ülkelerinin liderlerinden daha cesaretliydi. Ancak onların şefkat veya dayanışmadan daha fazlasına ihtiyaçları var. Gerçek bir desteğe ihtiyaçları var. Bunun için adımlar atmanın zamanı" dedi. Morawiecki, Rusya-Ukrayna savaşını sona erdirmek için hazırlanan 10 maddelik ortak önlem planı önerisini duyurdu.

Savaşmak istemeyen Rus askerilerine sığınma hakkı

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki şunları söyledi:

Öncelikle tüm Rus bankalarını SWIFT uluslararası ödeme sisteminden çıkarmamız gerekiyor. Aksi takdirde, Rus ekonomisi birkaç hafta içinde yeni koşullara uyum sağlayacaktır. Bir diğer nokta da, Moskova'daki suç rejimine hizmet etmeyi reddeden Rus askerleri için ortak bir sığınma politikasına ihtiyaç duyulmasıdır. Yani savaşmak istemeyen Rus askerlerine sığınma hakkı vermeliyiz. Üçüncü olarak ise Avrupa'daki Rus propagandasını tamamen durdurmalıyız. Konuşma özgürlüğü yalan söyleme hakkı anlamına gelmez. Bununla birlikte Avrupa limanlarını Rus gemilerine kapatmalıyız. Rusya ile AB arasındaki karayolu trafiğini de tamamen kesmeliyiz.

'Putin'in Partisi olan Birleşik Rusya Partisi’nin tüm üyelerine yaptırım uygulanmalı'

Polonya Başbakanı Morawiecki sadece oligarklara değil, Rusya’daki tüm iş çevrelerine yaptırım uygulanması gerektiğini söyleyerek, “Planın yedinci maddesi ise AB ülkelerine gelmek isteyen tüm Rus vatandaşları için vizeleri askıya almayı içeriyor. Rus halkı, bu savaşın sonuçlarına katlanacağını anlamalıdır ve bu durum Rusların Putin’e sırt çevirmelerine neden olacaktır. Sonraki adım ise Putin'in Partisi olan Birleşik Rusya Partisi’nin tüm üyelerine yaptırımlarda bulunulmalıdır. Çünkü onlar Ukrayna'da neler olduğunu çok iyi biliyorlar ve dolayısıyla onların da bu yaptırımlardan etkilenmeleri gerekir. Ayrıca, Rusya’ya Savaş sırasında kullanılabilecekleri tüm teknolojik ürünlerin ihracatına tam olarak yasak getirilmelidir. Onuncu ve son adım ise Rusya tüm uluslararası kuruluşlardan dışlamasını kapsıyor. Çünkü suçlularla aynı masaya oturamayız" ifadelerini kullandı.

'Eğer bir adım atmazsak Putin daha da ileri gidecek'

Başbakan Morawiecki sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu önlemler savaşı durdurmazsa, devam etmeliyiz. NATO ve diğer uluslararası kuruluşların himayesinde Kiev'de bir barışı koruma misyonu tasarladık. Ukrayna halkını kendi kalkanlarımızla korumalıyız. Rusya'nın nükleer güce sahip olması bizlerin pasif kalmasına bir mazeret olamaz. Eğer bir adım atmazsak Putin daha da ileri gidecektir.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ile Polonya Başbakan Yardımcısı Jaroslaw Kaczynski, Çekya Başbakanı Petr Fiala ve Slovenya Başbakanı Janez Jansa Avrupa Birliği (AB) Konseyi adına Ukrayna’ya destek ziyaretinde bulunmak için 16 Mart tarihinde Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmüştü.

Macron: Türkiye ile tahliye operasyonu düzenleyeceğiz

Zelenskiy: Şartlar adil olmalı

Rusya, Azak'ta filo takviyesi yapıyor

Biden'dan Putin'e: Bu 'savaş suçlusu' hesap verecek

Biden Ukrayna sınırında: Vahşeti önlemek için buradayız

Rus Korgeneral Yakov Rezantsev öldürüldü

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)