BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaAraştırma2050'de istismara uğrayan 60 yaş ve üstü sayısı 320 milyon olacak----

2050'de istismara uğrayan 60 yaş ve üstü sayısı 320 milyon olacak

2050'de istismara uğrayan 60 yaş ve üstü sayısı 320 milyon olacak
14 Haziran 2022 - 12:31 www.finansgundem.com

BM Genel Kurulu, 66/127 sayılı kararla 15 Haziran'ı "Dünya Yaşlı İstismarı Farkındalık Günü" ilan etti. Bu kapsamda, DSÖ raporlarına göre 2050'de 2 milyara ulaşması beklenen yaşlı nüfusun 320 milyonu istismara maruz kalabilir.

Yaşlı istismarı, yaşlılara fiziksel, duygusal veya psikolojik yönden kötü davranıp zarar vererek acı çektirmek olarak tanımlanırken, ihmal de yaşlının sosyal, fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamada bilinçli ya da bilinçsiz yetersizlik olarak biliniyor.

İstismar, yaşlılarda ciddi fiziksel yaralanmalar ile uzun dönemli psikolojik sorunlara neden olabiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) raporlarına göre nüfusun en az 1 milyarını 60 yaş ve üstü oluşturuyor. 2050'de dünya yaşlı nüfusunun 320 milyonu istismara maruz kalabilir.

Yaşlı nüfus 2030'da 1,4 milyara ulaşacak

Yaşlı nüfusunun 2030 yılında 1,4 milyara, 2050'de de 2 milyara ulaşması beklenirken, istismar edilenlerin oranında değişiklik olmasa dahi sayılarının 320 milyona ulaşacağı öngörülüyor.

60 yaş üzeri her 6 kişiden biri istismara maruz kalsa da bunların yalnızca yüzde 4'ü kayda geçiyor. Yaşlılar, en çok psikolojik ve finansal açıdan istismara uğruyor.

Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin sorunu

Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin sorunu olan yaşlı istismarı, dünya genelinde genellikle bildirilmiyor. En gizli ve az bildirilen ihlallerden biri olması nedeniyle istismara uğrayan yaşlı sayısının çok daha yüksek olabileceği öngörülüyor.

Yaşlıların en çok istismara uğradığı hastane, huzurevi ve uzun dönemli bakım tesisleri gibi kurumlardaki her 3 çalışandan ikisi son yıllarda yaşlıları istismar ettiğini kabul ediyor.

Korona virüs istismarı artırdı

Pandemi, yaşlılara uygulanan istismarın artmasına neden oldu. Korona sürecindeki sokağa çıkma yasakları ve bakımevlerinde ihtiyaç duyulan çalışanların sayısının azalması gibi durumlar yaşlıların istismarına zemin hazırladı.

Yaşlı nüfusun yoğun olduğu Avrupa'da, milyonlarca kişi huzurevlerinde kalıyor. Birçok Avrupa ülkesinde, virüs kaynaklı can kayıplarının yüksek olduğu huzurevleri, Kovid ölümlerinin adeta "merkez üssü" haline geldi.

Belçika'da ölümlerin yüzde 40'ından fazlası huzurevlerindeki ihmallerden kaynaklandı

Belçika'da 2020'de yayımlanan bir genelgede, hastanelerde aşırı yığılmayı engellemek için huzurevlerinde semptom gösterenlerin buralarda tutulması önerilmişti. Belçika makamları aynı zamanda huzur evlerinde ölenleri ölüm istatistiklerine çok geç dahil etmeye başlamıştı. Böylece huzur evlerinde yaşayan yaşlıları bir nevi kaderine terk eden ve "ölümlerini normal karşılayan" Belçika'da, ölümlerin yaklaşık yüzde 40'ından fazlası bu tesislerde olmuştu.

İspanya'da da yoğun ihmal söz konusu

İspanya'da Mart 2020'de dezenfektasyon çalışmaları için huzurevlerine giden askerler tesisleri tamamen terk edilmiş halde bulmuştu. Askerler, burada kimi yataktan düşmüş halde birçok yaşlının cansız bedeniyle karşılaşmıştı.

Kanada'da 2020'deki ölümler, ağır ihmalden kaynaklandı

Kanada'da 2020'de bir bakım merkezinde 31 yaşlının ölümünün ardından başlatılan soruşturmada, ölümlerden sadece beşinin Kovid nedeniyle olduğu belirlenmişti. Ölümlerin, çalışanların çoğunluğunun salgın sonrası işi bırakmalarıyla başladığı, merkezde kalan 130 yaşlıya sadece 2 hemşirenin hizmet vermek zorunda kaldığı ortaya çıkmıştı.

Merkezde kalan yaşlıların günlerce yemek yemediği, su bile içemediği, tuvalete götürülmedikleri için yataklarının pislikle kaplandığı ve birçoğunun yatağından düştükten sonra günlerce beton zeminde yardım beklediği belirlenmişti.

Ne olmuştu?

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres,15 Haziran 2021'de, korona sebebiyle hareketlerin kısıtlanmasına yönelik önlemlerin, yaşlılara karşı fiziksel, duygusal, finansal ve cinsel her türlü istismara karşı daha fazla şiddet olayını tetikleyebileceği konusunda uyarmıştı. Guterres, yaşlıların haklarını korumak için ulusal düzeyde yeterli mevzuatın ve uluslararası kabul edilmiş yasal bir çerçevenin bulunmamasının, yaşlıların savunmasızlığında payı olduğunu belirtmişti.

Avusturalya’da evde bakım bekleyen 50 binin üzerinde yaşlı öldü

Dünya genelinde yaşlı nüfus oranı artıyor

İspanya'da yaşlılardan bankalara teknoloji protestosu

İngiltere'de milyonlarca yaşlı faturalarını ödemekte zorlanıyor

İngiliz yaşlılar haftalardır hatırlatıcı aşıları bekliyor

Salgında depresyon sıklığı yaşlılarda üç kat arttı

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • E.g.14 Haziran 2022 13:26

    PANDEMİDE 65 YAŞ ÜZERİ OLUP SANAYİCİ TÜCCAR SİYASETÇİ OLMAYAN 65 YAŞ VE ÜZERİNE DAHA UZUN SÜRE SOKAĞA ÇIKMA TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA BİNME YASAĞI UYGULANDI bir daha bu uygulama kesinlikle uygulanmamalı