BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündem2022'de 263 milyon kişi daha aşırı yoksulluk yaşayabilir----

2022'de 263 milyon kişi daha aşırı yoksulluk yaşayabilir

2022'de 263 milyon kişi daha aşırı yoksulluk yaşayabilir
12 Nisan 2022 - 15:52 www.finansgundem.com

Oxfam'ın yayımladığı "Önce Kriz, Sonra Felaket" raporunda, savaşın tırmandırdığı eşitsizlik, gıda ve enerji fiyatlarındaki enflasyon ile ekonomik krizlerin, en yoksul insanlar için bir felakete neden olabileceği açıklandı.


İngiliz uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası artan gıda fiyatları enerji maliyetleri eşitsizlik ve Kovid-19 krizinin etkilerinin, bu yıl 263 milyon kişiyi daha aşırı yoksulluğa itebileceği uyarısı yaptı.

Krizlerin birleşik etkisi sonucu, dünyadaki aşırı yoksul sayısının bu yıl 263 milyon kişi daha artabileceği vurgulanan raporda, böylelikle toplam 860 milyon insanın günde 1,90 dolar olan aşırı yoksulluk sınırının altında kalabileceği aktarıldı.

3,3 milyar kişi bu yıl yoksulluk sınırının altında yaşayacak

Raporda, halihazırda, 3,3 milyar kişinin bu yıl günlük 5,50 dolar olan yoksulluk sınırının altında yaşayacağı tahminine yer verilerek, bu sayının dünya nüfusunun yarısına denk gelebileceği ifade edildi. İnsanların tamamının bir şekilde krizlerden etkilendiğine işaret edilen raporda, ancak en çok etkilenenlerin ise "en yoksullar" olduğunun altı çizildi.

Milyarderlerin servetinde şimdiye kadarki en büyük artış

Oxfam'ın, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonunun (IMF) gelecek hafta yapılacak bahar toplantıları öncesi yayımladığı raporda, borçlu hükümetlerin artan yakıt ve gıda ithalatı maliyetlerini karşılamak için kamu harcamalarını kısmak zorunda kalabileceğine işaret edildi.

Bu nedenle Oxfam, daha fakir ülkelerin borçlarını geri ödemesinin iptali dahil "acil uluslararası eylem" çağrısında bulundu.

Gıda fiyatları, açlık krizleri...

Raporda, gıda fiyatlarındaki ani artış, iklim kaynaklı felaketler ve çatışmaların, Doğu Afrika, Orta Doğu ve Batı Afrika'nın bazı bölgelerinde halihazırda var olan yıkıcı açlık krizlerini ciddi şekilde şiddetlendirdiği bildirildi. Ayrıca gıda fiyatlarının "tüm zamanların en yüksek seviyesine" ulaştığı belirtilen raporda, öte yandan, milyarderlerin servetinde ise "şimdiye kadarki en büyük artışın" görüldüğü vurgulandı.

Büyük şirketlerin, karlarını artırmak için enflasyon ortamından tüketicilerin zararına yararlandığı kaydedilen raporda, petrol şirketlerinin karlarını rekor seviyelere çıkardığının altı çizildi.

Oxfam, Kovid-19 veya Ukrayna savaşı gibi krizlerden kar eden şirketler ve en zenginlerden daha fazla vergi alınmasının yanı sıra en yoksul insanların enflasyonun zararlarından korunması çağrısında bulundu.

'İnsanlığın en derin çöküşüne tanık olabiliriz'

Oxfam Uluslararası İcra Direktörü Gabriela Bucher, "Acil radikal adımlar atılmazsa, insanlığın en derin çöküşüne, hafızalarda aşırı yoksulluk ve acıya tanık olabiliriz" dedi. Bucher, hükümetlerin artan yoksullukla mücadele için eylem eksikliğinin "mazur görülemez" olduğuna işaret ederek "Hükümetlerin tüm insanları yoksulluk ve açlıktan kurtaracak, sağlık ve refahlarını güvence altına alacak paraya veya araçlara sahip olmadığı fikrini reddediyoruz. Sadece ekonomik hayal gücü ve siyasi iradenin yokluğunu görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Türk-İş açıkladı: Açlık sınırı 4.552 lira

Afrika'da 10,5 milyon kişi şiddetli açlıkla karşı karşıya

Rusya-Ukrayna savaşı küresel gıda arzını da vurdu

Gıda fiyatlarında rekor seviyeler

'Batı Afrika son 10 yılın en ciddi gıda kriziyle karşı karşıya'

Memur-Sen: Açlık sınırı 3.526 TL, yoksulluk sınırı 10.119 TL

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)