BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaYaşam-Magazin17 yüzyıllık cam fanustan zeytinyağı çıktı----

17 yüzyıllık cam fanustan zeytinyağı çıktı

17 yüzyıllık cam fanustan zeytinyağı çıktı
23 Aralık 2021 - 20:31 www.finansgundem.com

Sivas'ta kazı çalışmaları sırasında bulunan 17 yüzyıllık cam fanus içindeki sıvının zeytinyağı olduğu belirlendi

Sivas merkezine bağlı Kurtlapa köyü yakınlarında bulunan, Kalkolitik, Eski Tunç Çağı ve Hititler'e ait birçok buluntu ile Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserler Sivas Arkeoloji Müzesinde sergileniyor.

Son çalışmalarda bulunan, ağzı kille kapatılmış cam fanus, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) akademisyenleri tarafından araştırıldı.

Yapılan incelemede M.S. 3 veya 4'üncü yüzyıllara ait olduğu tahmin edilen cam fanusun içindeki sıvının zeytinyağı olduğu ortaya çıktı. 

Türünün en nadir örneklerinden

SCÜ İleri Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (CÜTAM) Müdürü Prof. Dr. Mehmet Şimşir, çalışmaları hakkında bilgi vererek, "CÜTAM olarak Sivas'taki tarihi eserlerin neler olduğu, hangi döneme ait olduğu gibi bilgileri ilimize kazandırmak, çalışmalarımızın arasında yer almaktadır. Bugün burada Sivas'a ait bir bulgunun araştırılması yapılarak sonuca eriştirdik" dedi.

SCÜ Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Erden Erpehlivan çalışmalara başlamadan önce belgeleme işlemine uzun zaman harcadıklarını anlattı:

17 yüzyıllık cam fanustan zeytinyağı çıktı

Laboratuvarda özel tetkikler yapıldı

CÜTAM Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Ebru Yavaş, çok ender bir örnekle karşı karşıya olduklarını ve zarar vermeden bu analizi yapmaya özen gösterdiklerini söyledi.

Elde edilen cam malzemenin ağzının toprakla kapatıldığına değinen Yavaş, şunları söyledi:

Hava akışı olmayan eserden örnekler alırken, kil numunesinin özellikle analizini yaptık. Böylelikle organik malzemeye zarar vermemiş olduk. Laboratuvarımızda bu örneğin özel tekniklerle ayrışmasını sağladık ve ondan sonra analizlerini yapabildik. Bunun sonucunda da içerisindeki bulunan maddenin zeytinyağı olabileceği hakkında fikrimiz oluştu.

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)