BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaYaşam-Magazin16 yaşındaki çevre eylemcisi Thunberg Türkiye’yi BM’ye şikayet etti----

16 yaşındaki çevre eylemcisi Thunberg Türkiye’yi BM’ye şikayet etti

16 yaşındaki çevre eylemcisi Thunberg Türkiye’yi BM’ye şikayet etti
24 Eylül 2019 - 10:09 www.finansgundem.com

16 yaşındaki İsveçli çevre eylemcisi Greta Thunberg önderliğinde hazırlanan bir dilekçe kapsamında aralarında Türkiye'nin de olduğu 5 ülke, Birleşmiş Milletler'e şikayet edildi.

Dünya genelinde son yıllarda en çok tartışılan konulardan bir tanesi küresel ısınma. İnsanoğlunun gezegene verdiği zararlar neticesinde ortaya çıkan bu durum her geçen gün biraz daha kötüleşiyor ve bu durumun önüne geçmek için de herhangi bir çaba göstermiyoruz. Hal böyle olunca da küresel ısınmanın etkileriyle git gide daha fazla yüzleşmek zorunda kalıyoruz.

Bu kez ise 16 çevreci genç Greta Thunberg, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 5 ülkeyi Birleşmiş Milletler'e şikayet etti. Gençlerin Birleşmiş Milletler'e yazdığı şikayet dilekçesinde, bu 5 ülkenin küresel ısınmayla ilgili yeterli çabayı göstermedikleri ifade edildi.

Küresel ısınma

16 yaşındaki İsveçli çevre eylemcisi Greta Thunberg ve yaşları 8 ila 17 arasında değişen 15 arkadaşı; Türkiye, Arjantin, Brezilya, Almanya ve Fransa'nın iklim değişikliğine karşı yeterli önlemleri almadıklarını düşünüyorlar. Çocukların iddialarına göre bu ülkeler, küresel ısınmaya karşı yeterli önlem almamakla birlikte 30 yıl önce imzaladıkları Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni ihlal ediyorlar ve dolayısıyla da çocuk haklarını korumuyorlar.

Çocukların vermiş oldukları şikayet dilekçesinin altı da boş değil. Çocuklar bu şikayet dilekçesini 2014 yılında yürürlüğe giren ve çocuklara, haklarının ihlal ettiklerini düşündüklerinde Çocuk Hakları Komitesi'ne şikayet edebilmelerinin yolunu açan bir protokol kapsamında yapmış durumdalar.

Türkiye'yi neler bekliyor?

Çocuk Hakları Komitesi, 15 çocuğun vermiş olduğu dilekçeyi inceleyerek bahsi geçen dört ülke üzerinde araştırma yapacak ve bu ülkelere küresel ısınmayla ilgili tavsiyelerde bulunacak. Bu tavsiyelere uyulmasında yasal açıdan bağlayıcılık yok ancak ilgili protokolü kabul eden 44 ülke, bu protokol kapsamındaki tavsiyeleri uygulayacağına söz vermiş durumda. Kısacası Çocuk Hakları Komitesi tarafından Türkiye'ye verilecek olan tavsiyeleri, Türkiye uygulamak durumunda kalacak.

Almanya ve Fransa, son dönemlerde karbon gazı salınımıyla ilgili etkili çalışmalar yapıyorlar. Ancak çocukların ve çocukların avukatlarına göre bu iki ülke, dünyayı en çok kirleten ülkelerin başında geliyorlar ve bugüne kadar herhangi bir çalışmanın yapılmamış olması da dikkate değer bir durum.

Birleşmiş Milletler'e üye olan ancak çocuklara yönelik hazırlanan protokolü imzalamayan tek ülke ise ABD. Zaten ABD'de dünyanın en büyük kirleticileri arasında yer alıyor. ABD'ye ise Hindistan ve Çin eşlik ediyor.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)