BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaYaşam-Magazin11 torun daha! Paşa mirasına hücum----

11 torun daha! Paşa mirasına hücum

11 torun daha! Paşa mirasına hücum
06 Eylül 2018 - 05:43 www.finansgundem.com

Osmanlı sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın 9’uncu ve 10’uncu kuşak torunları olduğunu iddia eden 15 kişinin ardından 11 kişi daha Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne dava açtı

Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın 9’uncu ve 10’uncu kuşak torunu olduklarının tespitini isteyen Şerife Ülkü Uyar, Ali Şenkanat, Nezahat Kayra Şenkanat, Burhan Karagöz, Pınar Karagöz, Defne Şenkul, Deniz Şenkul, İlgi Ünal, İlke Dünder, Özge Akkoyunlu ve Süleyman Karagöz, Osmanlı Türk Devleti veziriazamlarından Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın oğlu Genç Mehmet Paşa’nın torunu olan Hüseyin Hilmi’nin kızı Münüre’den olma torunları olduklarını öne sürdü.

Müvekkillerinin Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın soyundan geldiklerini dava dilekçesinde anlatan Avukat Didem Kazel, “Müvekkillerin vakfedenin (Nevşehirli Damat İbrahim Paşa) soyundan geldiği ortadadır. 19 Ocak 2013 tarihli kanun değişikliği ile nüfus kayıtlarının kan bağını ispatlamak için yeterli görüldüğü sistem yerine kişilere vakıf evladı olduklarının tespiti için dava açma zorunluluğu getirilmiştir.

Anne ve babasının vakıf evladı olduğu tespit edilmiş kişilerin bu kanun değişikliği öncesi nüfus kayıtlarının ibrazı ile vakıf evladı oldukları tespit edilebilmesi mümkün iken, kanun değişikliğiyle birlikte her bir vakıf evladının mahkeme kararıyla tespit edilmesi yönünde düzenlemeye gidilmiştir. Tüm bu nedenlerle davamızın kabulüne karar verilmesini istiyoruz” dedi. 11 davacı, sadrazam soyundan geldikleri mahkeme huzuruyla ispatlar ise vakıf gelirlerinden belirli oranda hak sahibi olacak. (Hürriyet / Özge Eğrikar)

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)