BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündem10 bin lira 'mobbing' tazminatı fazla bulundu----

10 bin lira 'mobbing' tazminatı fazla bulundu

10 bin lira 'mobbing' tazminatı fazla bulundu
14 Mart 2021 - 09:34 www.finansgundem.com

Gazi Üniversitesi'nde görevli profesörün rektörlüğe açtığı 'mobbing' davasında kazandığı 10 bin lira tazminat, 'sebepsiz zenginleşme'ye yol açacağı gerekçesiyle 3 bin liraya indirildi

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Meral Or, 20 Mayıs 2019’da 'uğradığı haksız eylem ve soruşturmalar' gerekçesiyle Gazi Üniversitesi Rektörlüğü’ne 10 bin TL'lik dava açtı.

Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun haberine göre Ankara 13. İdare Mahkemesi, Prof. Dr. Or’un şikayetini haklı buldu. Rektörlüğü, 'manevi zararın ağırlığı' nedeniyle, 18 Mart 2020’de 10 bin lira manevi tazminata mahkum etti.

Üniversite tarafından, 2016 tarihli şikayet dilekçesi üzerine ilk kez Prof. Or’a soruşturma açılıp daha sonra aynı konularda defalarca işlem yapılıp, ceza verilmediği belirtilen kararda özetle şöyle denildi:

"Manevi tazminat, olay nedeniyle duyulan elem ve ızdırabı kısmen de olsa hafifletmeyi amaçlar. Belirtilen niteliği gereği manevi tazminatın, zenginleşmeye yol açmayacak şekilde belirlenmesi gerekmekte ise de tam yargı davalarının niteliği gereği takdir edilecek manevi tazminat miktarının, olayın ağırlığını ortaya koyacak, benzeri olayların bir daha yaşanmaması için caydırıcı ve cezalandırıcı bir miktarda olması gerekmektedir."

Gazi Üniversitesi Rektörlüğü, kararı istinafa taşıdı. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 10. İdari Dava Dairesi, istinaf talebini kısmen kabul etti. İstinaf, 10 bin liralık tazminatı 'sebepsiz zenginleşme' gerekçesiyle 3 bin liraya indirirken örnek kararda özetle şöyle denildi:

"Takdir edilecek miktar, mevcut halde elde edilmek istenilen tatmin duygusunun etkisine ulaşmak için gerekli olan kadar olmalı ve sebepsiz zenginleşmeye yol açmamalıdır. Bu durumda, davacıya takdiren 3 bin TL manevi tazminatın ödenmesine karar verilmesi yoluna gidilmiştir.”

Ekonomik şiddete yargı engeli

ABD'de George Floyd'un ailesine 27 milyon dolar tazminat

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)