Ana SayfaFinans KulisYeni müdür ne kadar kazanır---

Yeni müdür ne kadar kazanır

1 / 8
Yeni müdür ne kadar kazanır
03 Temmuz 2018 - 09:47 www.finansgundem.com

Çalışanların girdiği anonim verilere dayalı global bir şirket olan Glassdoor’un yaptığı değerlendirmelere göre ABD’de “ilk kademe” yöneticiler yılda 61 bin 704 dolar gelir elde ediyor. 251 binden fazla çalışanın ücretinin analizinden çıkan bu veri, ilk kademe yöneticilerde aylık ücretin ortalama 5 bin 142 dolar olduğunu ortaya koyuyor. Ancak, aynı araştırmaya göre, bu tip yöneticilerde en düşük maaş 34 bin dolar, en yüksek maaş ise 106 bin dolar düzeyinde seyrediyor.

Şirketler için çok kritik olarak nitelendirilen bu tip yöneticileri desteklemek için ABD’de son birkaç yıldır önlemler alan şirketler de var. Örneğin, perakende devi Walmart, birkaç yıl öncesine kadar ilk kademe yöneticisine yıllık 45 bin dolar öderken, geçen yıl yaptığı düzenlemeyle bu rakamı 48,5 bin dolara çıkardı.

Türkiye’de ise ilk kademe yönetici ücretleri sektörlere göre değişkenlik gösteriyor. Ancak, ortalamalara bakıldığında iş dünyasında aylık maaşların genellikle 5 bin ile 17 bin TL arasında değiştiği görülüyor. PageGroup’un verilerine göre yöneticiliğe başlangıç maaşları teknoloji ağırlıklı pozisyonlarda şaşırtıcı biçimde 20 bin liraya kadar çıkabiliyor.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • H.Vehbi YILDIRIM24 Ekim 2018 12:52

    İlk kademe yöneticiler tabi ki öncelikli olarak taban ve tavan arasındaki hizmet akış ve iletişimin denge ve iletken unsurudurlar.Bu unsurların kurumsal yapı/kimlik ve politika paralelinde çalışması,uyumu daha da kolaylaştırır.Ancak,bu başlangıç seviyesindeki yöneticilerin seçim ve performans kriterlerinde genel kriterlerin yanında özellikli hususlar da konulmalı ve değerlendirilmelidir. Yurt dışından alınan performans kriterlerinin ülkenin genel ve bölgesel demografik yapısıyla paralel harmanlanması ve çek edilmesinin de ayrıca önemini vurgulamak isterim.Her bölgede genel yönetim kriterleri hariç,farklı yönetim anlayış,bakış ve yapısal özellikler dikkate alınarak yapılan yönetim tarzları çok daha başarılı olmaktadır.Tabi ki bu yönetici adaylarının liyakat sahibi,farkındalıklarının geliştirilebilir,risk algı ve yönetiminde çok daha iyi personellerden seçilmesi çok daha yararlı sonuçlar getirecektir.

BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri
BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster