Ana SayfaRöportajlarFerit Şahenk ‘yeniden vadelendirme’yi anlattı---

Ferit Şahenk ‘yeniden vadelendirme’yi anlattı

1 / 10
Ferit Şahenk ‘yeniden vadelendirme’yi anlattı
01 Eylül 2018 - 17:15 www.finansgundem.com

Doğuş Holding Başkanı Ferit Şahenk, Capital Yayın Direktörü Rauf Ateş’in sorularını yanıtladı.

-Ferit Bey, şu anda ajandanızın ilk sırasında hangi konular yer alıyor, nelere odaklısınız?

-Şu anda iki önemli konuya odaklandım. Birincisi, toplumun gündeminde de olan, “vadelendirme” dediğimiz konuyu bir an önce tamamlayıp günlük hayatımıza dönmek. Bir numaralı önceliğim bu. Bir an önce bu konunun gerektirdiği tedbirleri alıp yeniden koşmaya başlamamız çok önemli. Bunu başarıyla tamamladık.

İkinci sırada ise Doğuş Grubu’nun kalıcı biçimde kurumsallığını geliştirmek geliyor. Girişimcilik ruhunu kaybettirmeden kurumsallığı kalıcı hale getirebilmek, bunu sürdürülebilir kılmak istiyoruz.

Ancak son dönemde tüm konsantrasyonumuz belirttiğim gibi vadelendirme üzerineydi. Bir an önce bu işi halledip kendi işlerimize dönmek istiyorduk. Tamamladık ve şimdi işlerimize odaklandık.

-Peki niye böyle bir tabloyla karşılaştınız? Siz de hata yaptığınızı kabul ediyorsunuz o zaman? 

-Bir kere yaptığımız bazı yatırımlar, hareketler oldu. Finansman tekniklerinde de hatalar yapmışızdır. Bizim de hatalarımız vardı. Bunu görmek lazım. Yoksa faiz şöyle oldu, kur buraya gitti ile gelinen durumu açıklamak mümkün değil. Bizim de grup olarak öngörülü olmamız gerekirdi.

Ama şu andaki sunduğumuz yapı ve plan, bu sorunları rahatlıkla geçeceğimizi gösteriyor. Belki de bu kararlarla grubumuzun 5 yıl sonra alması gereken stratejik ve organizasyonel kararları erkene çekmiş de olabiliriz.

-Bu kararların hayata geçmesiyle birlikte 6 yıl sonra yeni bir dönem başlayacak diyorsunuz.

-Evet, öyle düşünüyorum. Yapmasaydık, belki geç kalabilirdik. Organizasyonu, stratejisi, vizyonu, insan yapısı ve eğitimiyle bunu bugün yapmak daha doğru oldu diye düşünüyorum.

Eylül 2001’de New York’taki saldırı gerçekleştiğinde, Garanti Bankası’nın İtalyan Intesa’ya satışı iptal olmuştu. Ben o gün demiştim ki “Bir gün inşallah İtalyanlar pişman olacak. Daha büyük rakamlara gelecekler. Hayat devam ediyor.” Öyle de oldu. Garanti Bankası için her şey daha iyi oldu. Şimdi de bizim grup için daha iyi olacağım düşünüyorum.

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • mzd02 Eylül 2018 08:50

  arkadaşlar sakin dinleyelim bakalım görelim

 • ali nsut01 Eylül 2018 22:08

  Paraları nasil, nerye istifledin

 • rene01 Eylül 2018 22:08

  açgözlülükten başka bişey değil.onu satın bunu satın al.ne oldu ödemeye gelince tırtladı.şimdi malvarlığını bankalara ipotek ettirdi.e kardeşim çıkar elinden bir iki markanı rahatla. o da yok.açgözlülüğün sonu borç sonrası batak.

 • bbva01 Eylül 2018 21:49

  italyanlar degil de ispanyollar baya pismanlardir heralde :)

 • sakami01 Eylül 2018 21:48

  bankalardan faizde iskonto talep etmemismis.. saka yapiyorsun heralde, isteyebilecek bir durumun oldugunu mu saniyorsun, teknik iflastasin donuna kadar teminat verdin bir de faiz pazarligi yapacak gucun mu var da istemedin.. yeniden vadelendirmeymis.. yahu milleti keriz saniyorsunuz heralde, itiraf etmek bu kadar zor mu.. koca garanti bankasini sattin car cur ettin yoneticilerin de finansmani bile beceremediler ve batistan bankalar seni kurtarmaya calisiyorlar paralarini almak icin, bunun adi bu.. kurumsal olacaksan seni bu duruma surukleyen profesyonelleri kovman lazim bir kere ceo cfo basta olmak uzere

 • yanlış...01 Eylül 2018 21:00

  çok yanlışş sayın şahenk.. dünyada hiçbir holding, kurulsal yapı restorant işletmeciliğini verimli yapamaz. kim kaç tabak servi yaptı. kim müşterisine gülümsedi. ne kadar gizli bahşiş aldı KONTROL EDEMEZSİNNNNN.. Rahmetli babanın mirasını ÇAR ÇUR ETTİN. BU TÜR GEYİK DEMEÇLER BOŞ. OTELLER DEĞER KAYBETMEDEN SATIP NAKTE GEÇ DE BORÇLARINI KAPAT. AH ALMA.

 • Bir zamanlar kartaldı01 Eylül 2018 20:25

  Vah garibim, dün Halk Bankası ve Ing Bank tan dolar alamadı anlaşılan.

 • ..................01 Eylül 2018 19:03

  YILLAR ÖNCE DOĞUŞ GRUBUNDA ÇALIŞMAK İÇİN MASLAKDAKİ BINAYA GİTMİŞTİM,,İŞ BAŞVURUM KABUL OLSAYDI ŞİMDİKİ HAYATLARIM VE YAŞANTIMDA DEĞİŞİKLİK OLURMUYDU ACABA,,,,

 • gerçek01 Eylül 2018 18:12

  demekki şirketin kurumsallığı hikaye imiş.şov ve reklam

BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri
BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster