BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın daveti Aytemiz 31 Mayıs 2018, 10:30

Geçtiğimiz yıl motosiklet kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmayı hedefleyerek ‘Motorcu Dostu İstasyon’ kurumsal sorumluluk projesini hayata geçiren Aytemiz, şimdi bu...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri
AKBNK 8,61 0,94 34.440.000.000,00
ALBRK 1,35 0,75 1.215.000.000,00
GARAN 9,28 3,11 38.976.000.000,00
HALKB 7,83 1,42 9.787.500.000,00
ICBCT 5,07 0,00 4.360.200.000,00
ISCTR 6,30 1,61 28.349.811.000,00
SKBNK 1,29 0,78 1.493.820.000,00
TSKB 1,21 1,68 2.904.000.000,00
VAKBN 5,82 3,19 14.550.000.000,00
YKBNK 4,17 5,04 18.127.203.854,28

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkZiraat'te değişim projesinin zaferi----

Ziraat'te değişim projesinin zaferi

Ziraat'te değişim projesinin zaferi
17 Şubat 2017 - 15:30 www.finansgundem.com

Ziraat Bankası 2016 yılı bilanço gerçekleşmelerini duyurdu. Banka 2016'da 6.58 milyar TL kar etti

Ziraat Bankası 2016 yılı bilançosunu açıkladı. Banka 6.58 milyar TL kar ilan etti. 2015 yılında ise 5.16 milyar TL kar açıklamıştı. Böylece banka karını bir yılda yüzde 27 artırdı.

Bankanın 2016 yılına ilişkin finansal verilerini değerlendiren Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, yürütülmekte olan değişim projesinin de katkısı ile son 5 yılda aktif toplamlarını 2 katına çıkardıklarını belirtti. Hüseyin Aydın “Yani bir Ziraat Bankası kadar daha büyüdük diyebiliriz. Bu büyümeyi, kredilerimizi sektörden daha hızlı artırarak gerçekleştirdik. Tüketici ve girişimci KOBİ kredilerindeki pazar paylarımız sırasıyla %16 ve %15 olarak gerçekleşirken toplam kredi pazar payımız hali hazırda %13,5 seviyesine ulaşmış durumda. Kredilerimiz son 5 yılda 2 kattan fazla arttı ve bilanço içindeki payı %44’den %65 seviyesine artış kaydetti” dedi.

2016 yılının 4. çeyreğinde yılın ilk 3 çeyrek toplamı kadar kredi verdik

Nakdi kredilerin 2016 yılı sonu itibariyle %25 artışla 233 milyar TL, gayrinakdi kredilerin 79 milyar TL, toplam kredi büyüklüğünün ise 312 milyar TL seviyesine ulaştığını açıklayan Aydın, nakdi, gayrinakdi ve toplam kredilerde sektör liderliğini sürdürdüklerini ifade etti.

Hüseyin Aydın “Hem ekonomik büyümedeki yavaşlama hem de finansal piyasalardaki dalgalanmalara karşın etkin kredi politika ve süreç yönetimimizin bir sonucu olarak kredi kalitemizdeki olumlu seyri sürdürmekteyiz. Takipteki kredilerden herhangi bir satış yapmamış olmamıza rağmen takipteki krediler oranı, %1,8 ile sektörün yaklaşık yarısı seviyesinde bulunmaktadır.

Aktif toplamı, krediler, mevduat, özkaynak, karlılık ve verimlilik kriterlerinin yanı sıra şube ve ATM sayısı ve yaygınlığında sektörün lider bankası özelliğimizi sürdürüyoruz.

İçinden geçmekte olduğumuz hassas dönemde davranılması gerektiği şekilde; 2016 yılının 4. çeyreğinde daha hızlı bir büyüme ile yılın ilk 3 çeyreğinin toplamı kadar bir kredi artışı sağlamış durumdayız” dedi.

Çiftçimizin her zaman yanındayız

Açıklamalarında tarım sektörünün yapısal sorunlarına çözüm bulmaya, sektörün finansal hizmetlere erişimini kolaylaştırmaya devam ettiklerini belirten Hüseyin Aydın “Tarım sektörüne kullandırdığımız krediler 2016 yılında %25 oranında artış kaydederek 42 milyar TL’ye ulaştı. Tarım bankacılığımızı, operasyonel ve bilgi işlem alt yapımızı iyileştirerek daha da geliştiriyoruz. Girişimci bankacılık anlayışımız ile kobi bankacılığımızda, ürün, hizmet ve müşteri ilişki yönetimi çerçevesinde sektörden farklılaşma çabalarımızı sürdürüyoruz. Girişimci müşterilerimize, bu alanda uzmanlaşmış olan 155 şubemiz aracılığıyla hizmet veriyoruz. Kobi bankacılığında; kolay ulaşılabilme, uzmanlaşma, etkinlik ve müşteri ilişki yönetim kabiliyetimizi de geliştiriyoruz. Bankamızın ürünlerinin yanı sıra Kredi Garanti Fonu (KGF) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile birlikte tasarladığımız yeni kredilerle de bu işletmelerin finansmana daha uygun koşullarla erişimini sağlıyoruz” dedi.

Konut kredilerinde sektörün önde gelen bankasıyız

Hüseyin Aydın açıklamalarında konut ve ihtiyaç kredileri ile bireysel finansman ihtiyaçlarının karşılanmasında da sektörün önde gelen bankası olduklarına değinerek; “2016 yılında konut kredilerinde %50 artış sağladık. Bu dönemde konut kredisinde sektörün gerçekleştirdiği büyümenin yarısını Ziraat Bankası yapmış bulunuyor. Bu trende devam ederek bu yılın Ocak ayında konut kredisi sektör büyümesinin yaklaşık %70’ini Ziraat Bankası gerçekleştirmiş durumdadır. 2017 yılında da girişimci ve bireysel kredilerdeki ivmeyi sürdüreceğiz” dedi.

Tasarruf eğiliminin geliştirilmesine önem veriyoruz

Aydın; “Müşteri portföy yönetim kabiliyetlerimizi geliştirmek suretiyle önemli mesafeler kat ettiğimiz mevduat tabanının geliştirilmesi ve kalitesinin artırılması stratejisinin en az kredi yönetimi kadar önemli olduğu iş modelimizi uygulamayı sürdüreceğiz.

Mevduat, ana finansman kaynağımız olmaya devam edecek. Mevduat dışında özellikle yurtdışından fon temini kapsamında 2016 yılında vadesi gelen 1,1 milyar USD tutarındaki sendikasyon kredimizi yenilerken 500 milyon USD tutarında yeni bir Eurobond ihracı gerçekleştirdik. Ayrıca uluslararası kuruluş ve bankalardan da kaynak teminine devam ediyoruz. 2016 yılında uluslararası finans kuruluşlarından 300 milyon USD’yi aşan tutarda kaynak temin edildi. Söz konusu kaynaklar, hem büyük ölçekli proje finansmanlarında hem de finansmana ulaşımda zorluk çeken girişimci kobilerin finansman ihtiyaçlarında kullanılmaktadır. Bu rakamlar, hem bankacılık sektörüne hem de Bankamıza uluslararası para ve sermaye piyasalarında duyulan güvene işaret etmektedir.” dedi.

Karlılıktan çok verimliliğe odaklandık

Banka olarak karlılıktan daha çok verimliliğe odaklandıklarını sözlerine ekleyen Genel Müdür Hüseyin Aydın, banka faaliyetlerinde verimliliği öncelikli bir kültür haline getirmeye çalıştıklarını, sektörün en geniş şube ve ATM ağına sahip Banka olarak, bu hizmet ağının etkinliğini ve verimliliğini daha fazla artırmayı, kendi ölçeklerindeki bankalar arasında en düşük maliyet gelir rasyosuna sahip banka konumunu sürdürmeyi hedeflediklerini belirtti.

Hüseyin Aydın “Yurtiçi ve dışında toplam 1.814 şubeye ve 6.869 ATM’ye ulaşmış durumdayız. Etkin bir iş modeli ile şube çalışan sayılarını optimize ederek şube ve çalışan başına kredi ve mevduat büyüklüklerinin artırılması yoluyla verimlilik artışı kaydettik. Ayrıca, operasyon merkezinden gerçekleştirilen işlemlerin sayısı ve kapsamı artırılırken, ATM, internet ve mobil bankacılık işlem setleri daha da geliştirilerek bu kanallardaki müşteri sayıları artırıldı. Şubelerimizde yapılmakta olan işlemlerin şube dışı kanallara yönlendirilmesi sağlanarak şube dışı kanallardan yapılan işlem oranı %86’ya çıkarılmış bulunmaktadır. Böylece hem şubelerin hem de şube dışı kanallarının etkinliği ve müşterilere sunulan hizmetin kalitesi ve hızı artırılmıştır.

Yurtdışı ağımızı genişletiyoruz

Bahreyn’de yeni bir şube ile Gürcistan’da var olan iki şubemize ek olarak bir şube daha açtık. Gürcistan’da yurtdışı şube yoluyla sürdürdüğümüz bankacılık faaliyetlerimizi, iştirak bankaya dönüştürerek sürdürmek yolundaki girişimlerimizi sonuçlandırmak üzereyiz. Yeni kurulan iştirakimiz Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile Ziraat Finans Grubu olarak hem yurtdışındaki şube ve iştirak yapılanmamız hem de yurtiçindeki iştiraklerimizle bir finansal holding anlayışıyla, müşterilerimize yurtiçinde ve yurtdışında her türlü finansal hizmeti sunmak ana hedefimiz” dedi.

Ziraat Finans Grubu olarak hali hazırda 19 ülkede ve 99 noktada müşterilerine hizmet sunmayı sürdürdüklerini belirten Aydın sözlerine;

Promosyon ödemeleri Mart ayında başlıyor

“Hiçbir bankanın olmadığı 400’e yakın yerleşim biriminde faaliyet gösteren, öğrenci, çiftçi, memur, serbest çalışan, emeklilerden ülkemizin en büyük şirketlerine kadar finansal çözümler üreterek herkesin bankası olan, özkaynaklarını geliştirerek istikrarlı büyümeyi ve bir bankadan daha fazlası olmayı hedefleyen Ziraat Bankası, emeklilere promosyon sürecinin çözümüne de öncülük etmiş bulunmaktadır. Yaklaşık 2 milyar TL seviyesinde olmasını hesapladığımız emeklilerimize promosyon ödemelerine Mart ayı itibariyle başlamış olacağız. Ziraat Bankası kendini geliştirmeyi ve verimlilik anlayışı ile istikrarlı olarak büyümeyi sürdürürken, ülkemizin gelişimine ve büyümesine olan katkısını artırmaya devam edecektir” diyerek son verdi.


YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Saime Çufa19 Şubat 2017 22:02

  Bankamızın emekli bir personeli olarak, Bankamızın başarısından gurur duyuyorum. Değişim dönüşüm sürecinin başarısıdır. Lakin personelin bu değişime uyumu, fedakarlığı, çalışkanlığıdır, Bankamıza can katan. Müşteri makine istemez, onu dinleyen, çözüm üreten, gülen bir yüzdür beklentisi. Bankanın sisteminin nasıl olduğu onu ilgilendirmez. Sektörde rekabet acımasız.Personel fedakarca çalışırken, müşteri;tepeden bakan personel istemez. Başarı tamamıyla fedakar ZİRAAT BANKASI PERSONELİNİNDİR. TEBRİKLER, HAKKI HAKEDENE TESLİM ETMELİ.

 • 66yozgat18 Şubat 2017 15:33

  Bu başarıda en büyük çabayı personel gösteriyor. Ama hiçbirşey göründüğü gibi olmuyor. Ziraat ve Halkbank 'ta personel herzaman ikinci plandadır. Kamu sektöründe çalışma koşulları olarak en acımasız sektörde çalışan personeller maaş günü geldiğinde bütün kamu çalışanlarından daha az maaş almaları da cabasi. Hicbir zaman iş garantisi olmayan personel, hedef baskısıyla yıldırılip yapmazsan işten atarım korkusuyla neler yapmaz ki.

 • Bank 18 Şubat 2017 14:10

  Halk bankasıyla birleştirilmeli. Hatta bu birleşime Vakıfbank'ta eklenmeli

 • İdris MISIRLIOĞLU 18 Şubat 2017 14:09

  Hergün 12 saat çalışan Kemal Derviş değil. 7/24 Açık olmak yetmiyor. 7/24 Çalışmak gerek. Herkesten önce Sayın Genel Müdürümüz en çok çalışıyor. Ailemizden ve sevdiklerimizden fedakarlık ederek bunu yapıyoruz. Kimi kanıyla-canıyla bu vatan için fedakarlık yaparken; biz de ZİRAAT BANKASI olarak ülkemize buradan katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu vatana her şey helal olsun. Saygılarımla.

 • Ali Müfit Yıldırım17 Şubat 2017 21:38

  Tebrikler, ancak bu başarıyı sağlıyan personelin mali durumunuda iyileştirmek gerekir.

 • South Park 17 Şubat 2017 19:47

  Maşallah diyorum.

 • ALİ17 Şubat 2017 15:43

  demekki adam gibi yönetilirse oluyormuş, bir zamanlar siyasetçilerin elinde oyuncak olan ve her sene görev zararı yazan ziraat bankası şimdi göğsümüzü kabartıyor.. Bu Başarı Sn. Derviş sayesinde gerçekleşmiştir AKP iktidarı kendine pay biçmesin....